dcsimg

Mellenes ( Latvian )

provided by wikipedia LV
Šis raksts ir par augiem. Par ezeru Sēmes pagastā skatīt rakstu Mellene (ezers).

Parastās mellenes[1] (Vaccinium myrtillus) ir daudzgadīgi ēriku dzimtas augi, kas veido krūmājus (mellenājus) ar tumši zilām ogām. Mellenes ir radnieciski augi citiem, līdzīgiem augiem: Amerikas mellenēm (Vaccinium cyanococcus) un zilenēm (Vaccinium uliginosum). Mellenes dabiski aug visā Eiropā, Āzijas ziemeļos, Grenlandē, arī Ziemeļamerikas rietumos.[2] Mellenes aug skābā augsnē, visbiežāk priežu mežos, bieži arī cita veida mežos, purvos un izcirtumos.

Melleņu ogas ir ēdamas, tās izmanto pārtikā, it īpaši miltu konditorejas izstrādājumos, dzērienos un saldumos. Mellenes izmanto arī tradicionālajā medicīnā: sirds slimību ārstēšanai, redzes uzlabošanai, caurejas novēršanai un dažādiem citiem gadījumiem.[3]

Attēlu galerija

Atsauces

  1. 1,0 1,1 «Vaccinium myrtillus» (latviski). AkadTerm. Skatīts: 2012-11-27.
  2. http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=VAMY2&mapType=nativity&photoID=vamy2_001_ahp.tif USDA. Atjaunināts: 11.10.2010 (angliski)
  3. Mellenes - gardas un veselīgas, tvnet.lv. Atjaunots: 2012. gada 27. novembrī.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autori un redaktori
original
visit source
partner site
wikipedia LV

Mellenes: Brief Summary ( Latvian )

provided by wikipedia LV
Šis raksts ir par augiem. Par ezeru Sēmes pagastā skatīt rakstu Mellene (ezers).

Parastās mellenes (Vaccinium myrtillus) ir daudzgadīgi ēriku dzimtas augi, kas veido krūmājus (mellenājus) ar tumši zilām ogām. Mellenes ir radnieciski augi citiem, līdzīgiem augiem: Amerikas mellenēm (Vaccinium cyanococcus) un zilenēm (Vaccinium uliginosum). Mellenes dabiski aug visā Eiropā, Āzijas ziemeļos, Grenlandē, arī Ziemeļamerikas rietumos. Mellenes aug skābā augsnē, visbiežāk priežu mežos, bieži arī cita veida mežos, purvos un izcirtumos.

Melleņu ogas ir ēdamas, tās izmanto pārtikā, it īpaši miltu konditorejas izstrādājumos, dzērienos un saldumos. Mellenes izmanto arī tradicionālajā medicīnā: sirds slimību ārstēšanai, redzes uzlabošanai, caurejas novēršanai un dažādiem citiem gadījumiem.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autori un redaktori
original
visit source
partner site
wikipedia LV