dcsimg

Bavlník ( Eslovaco )

fornecido por wikipedia SK
 src=
Bavlník barbadoský (Gossypium barbadense) poskytuje najlepšie bavlnené vlákna.

Bavlník (lat. Gossypium) je rod rastlín z čeľade slezovité. Rastliny pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Indického polostrova, Východnej Ázie a Severnej Ameriky. Predstavuje dôležitú technickú plodinu. Jej semená obrastajúce vláknami sa používajú na výrobu bavlny, semienka sa môžu používať na výrobu oleja.[1].

Je krovitého alebo bylinného vzrastu. Kvety sú žlté, červené alebo biele. Po ich odkvitnutí vzniká tobolkovitý plod veľký asi ako slepačie vajce. Po dozretí puká a uvoľňuje sa z neho pružná guľa vláken so semienkami.[2]

Referencie

  1. Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 656.
  2. Prociková, A. a kol., Školský lexikón. SPN, Bratislava, 1992, s. 33

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bavlník
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Bavlník
Dahlia redoute.JPG Tento článok týkajúci sa botaniky je zatiaľ „výhonok“. Pomôž Wikipédii tým, že ho doplníš a rozšíriš.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori a editori Wikipédie
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SK

Bavlník: Brief Summary ( Eslovaco )

fornecido por wikipedia SK
 src= Bavlník barbadoský (Gossypium barbadense) poskytuje najlepšie bavlnené vlákna.

Bavlník (lat. Gossypium) je rod rastlín z čeľade slezovité. Rastliny pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Indického polostrova, Východnej Ázie a Severnej Ameriky. Predstavuje dôležitú technickú plodinu. Jej semená obrastajúce vláknami sa používajú na výrobu bavlny, semienka sa môžu používať na výrobu oleja..

Je krovitého alebo bylinného vzrastu. Kvety sú žlté, červené alebo biele. Po ich odkvitnutí vzniká tobolkovitý plod veľký asi ako slepačie vajce. Po dozretí puká a uvoľňuje sa z neho pružná guľa vláken so semienkami.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori a editori Wikipédie
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SK