dcsimg
Unresolved name

Kava

Piper methysticum

Pieprz metystynowy ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany też jako Kavagatunek roślin z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z wysp Mikronezji i Vanuatu[2]. Roślina o długiej tradycji uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku. Inne nazwy lokalne: ʻawa (Hawaiʻi), ʻava (Samoa), yaqona (Fidżi) i sakau (Pohnpei). Termin „kava” odnosi się także do naparu sporządzonego z tej rośliny.

Morfologia

Pokrój
Krzew o pędach wzniesionych, osiągający do 3–4,5 m wysokości[3].
Liście
Duże – do 15 cm długości, o nasadzie sercowatej[3].
Kwiaty
Roślina dwupienna. Kwiaty na roślinach męskich drobne, zebrane w cylindryczne kłosy o długości do ok. 12–13 cm, barwy kremowo-białej. Rośliny żeńskie są rzadkie i rzadko zawiązują nasiona[3].

Zastosowanie

Kava od dawna ma znaczenie religijne, polityczne i kulturowe na obszarze Pacyfiku[4]. Używana jest od tysięcy lat w celach leczniczych, relaksacyjnych i kulturowych.

Kultura spożywania kavy

W tradycyjnej postaci kava spożywana jest na większości wysp południowego Pacyfiku. Stopień sformalizowania rytuału picia kavy zależy od danej tradycji i kultury, niemniej niemal całym Pacyfiku kava jest napojem spożywanym jako absolutnie niezbędny dodatek do wszelkiego rodzaju spotkań, wydarzeń towarzyskich, politycznych i religijnych. Kava jest ważnym symbolem tożsamości narodów Pacyfiku, stąd jej wizerunki można znaleźć min. na monetach, flagach i banknotach[5].

Jednocześnie istnieją spore różnice pomiędzy poszczególnymi kulturami spożywania kavy. Na wyspach Vanuatu kava spożywana jest niemalże wyłącznie w postaci bardzo mocnego napoju przygotowywanego ze świeżych korzeni pieprzu metystynowego. Tradycyjnie zarezerwowana była dla mężczyzn, obecnie spożywana jest również przez kobiety. W ostatnich dekadach pojawiło się wiele miejskich kava barów (tzw. nakamale), w których serwowana jest świeża i bardzo mocna kava. W pozostałych częściach Pacyfiku kavę przygotowuje się z suszonych korzeni pieprzu metystynowego i często z bardzo dużą ilością wody, co skutkuje względnie słabym napojem, który może być spożywany w dużo większych ilościach niż mocna i gęsta kava na Vanuatu. Na Fidżi kavę spożywa się praktycznie w dowolnym momencie dnia i często częstuje się nią turystów i gości. Kavę na Fidżi piją zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na wyspach Tonga bardzo rozwodnioną kavę piją przede wszystkim mężczyźni podczas wieczornych spotkań[5].

W ostatnich latach kultura picia kavy rozprzestrzeniła się poza wyspy Pacyfiku. Kava jest szczególnie popularna w Nowej Zelandii, Australii i Stanach Zjednoczonych, zarówno wśród diaspory z wysp Pacyfiku, jak i nowych użytkowników zainteresowanych jej potencjalnym leczniczym i relaksującym działaniem[6][7].

Właściwości psychoaktywne i skutki przyjmowania kavy

Choć kava ma lekkie działanie psychoaktywne, nie stwierdzono, by można się od niej uzależnić[8]. Spożywana jest na ogół jako napój powstający poprzez zmieszanie zmielonych suszonych lub świeżych korzeni z wodą. Zawiera grupę co najmniej sześciu nierozpuszczalnych w wodzie styrylopironów, tzw. kawalaktonów (m.in. metystycynę, jangoninę, kavainę i ich dihydropochodne). Za efekty psychotropowe i spazmolityczne odpowiedzialne są prawdopodobnie kawalaktony. Efekty działania kavy zależą w dużej mierze od dawki, ale także i od warunków i formy konsumpcji. Kava oddziałuje najsilniej przyjmowana na pusty żołądek. Jej efekty odczuwa się już po kilku minutach od spożycia, a utrzymywać mogą się do kilku godzin. Generalnie działanie kavy można porównać w pewnym stopniu do odwrotnego działania kofeiny – uspokaja, ułatwia sen i skłania do lenistwa[9].

Przy normalnym spożyciu kava ma lekkie działanie relaksujące powodując rozluźnienie mięśni i stan beztroski przy jednoczesnej jasności umysłu. W przeciwieństwie do alkoholu kava poskramia skłonność do agresji, gniewu i hałasowania[10]. Charakterystycznym uczuciem towarzyszącym spożywaniu kavy jest lekkie mrowienie w ustach i gardle (jak po znieczuleniu); niektórzy doświadczają po jej wypiciu przyjemnego mrowienia w okolicach genitaliów, które zwiększa przyjemność czerpaną z uprawiania seksu. Niektóre gatunki kavy mogą działać jak lekki euforiat poprawiając humor i pobudzając elokwencję. Ze względu na te właściwości kava uznawana jest za lekarstwo na depresję i stany lękowe[10][11].

Bardzo trudne jest nadmierne spożycie kavy ze względu na konieczność konsumpcji stosunkowo ogromnej ilości rośliny (której smak może dla wielu osób być trudny do zaakceptowania). Niemniej konsumowana w bardzo dużych ilościach i w krótkim czasie kava może powodować problemy z równowagą (ciężki chód, zaburzenia widzenia) i silną senność.

Kava jest często stosowana jako alternatywa dla alkoholu i pomoc w walce z uzależnieniami[10], dodatkowo polepszając zdrowie psychiczne u osób ją zażywających[12].

Działania lecznicze

Mieszkańcy wysp Pacyfiku od wieków stosowali kavę do leczenia takich schorzeń jak: wszelkiego rodzaju infekcje, bóle mięśni, bóle menstruacyjne, reumatyzm, zaparcia, choroby skóry, problemy z oddychaniem, astma, choroby układu moczowego, bezsenność i nadpobudliwość[13]. Współczesne badania potwierdzają skuteczność stosowania kavy w łagodzeniu i leczeniu stanów lękowych i bezsenności[14].

Obserwowana od wielu dekad zależność między częstym spożywaniem kavy, a niską zachorowalnością na raka, została zbadana i potwierdzona naukowo w 2000 roku[15]. Od tego czasu pojawia się coraz więcej badań, które sugerują, że kava może być skuteczna w zapobieganiu i leczeniu raka płuc[16][17], pęcherza[18] i jelita grubego[19].

Działania niepożądane

Na początku XXI wieku pojawiły się doniesienia o możliwej szkodliwości dla wątroby wywołanej spożywaniem niektórych preparatów uzyskanych z kavy[20][21]. Początkowo mówiono o kilkudziesięciu przypadkach problemów z wątrobą, jednak powiązania większości przypadków hepatotoksyczności ze spożywaniem preparatów kavy okazały się niejasne lub błędne[20]. Na 82 przypadki potencjalnego uszkodzenia wątroby, opisane do 2002 roku, ostatecznie jedynie 3 uznano za możliwie związane z używaniem farmaceutyków na bazie kavy[22]. Przyczyny tego bardzo rzadkiego (1 na 60-120 milionów pacjentów[23]) występowania hepatotoksyczności wspomnianych preparatów na bazie kavy nie zostały wówczas określone ani w pełni udowodnione[21][24].

W związku z podejrzeniami o hepatotoksyczność Unia Europejska wprowadziła zakaz importu preparatów kavy[25]. Późniejsze badania wykazały, że przyczyną tych rzadkich problemów był potencjalnie sposób produkcji preparatów przeznaczonych na rynek zachodni oraz jakość wykorzystywanego do ich produkcji materiału roślinnego: były one otrzymywane poprzez ekstrakcję całych roślin rozpuszczalnikami organicznymi, etanolem lub acetonem, podczas gdy w metodach tradycyjnych przeprowadza się ekstrakcję wodą wyłącznie korzeni; ponadto stwierdzono, że pod koniec XX wieku mogło dojść do przypadków wykorzystywania materiału roślinnego złej jakości, np. zaatakowanego przez pleśń[26][27]. Wyjaśniło to brak problemów zdrowotnych związanych z używaniem kavy na wyspach południowego Pacyfiku, gdzie jest ona spożywana od setek lat[20], a także i brak jakichkolwiek wcześniejszych doniesień o potencjalnej szkodliwości kavy w samej Europie, gdzie preparaty na bazie kavy wykorzystywano już co najmniej od 1885 roku[28].

W badaniu klinicznym z roku 2009 stwierdzono brak szkodliwości codziennego przyjmowania przez miesiąc 1,25 g kawalaktonów w formie tabletek uzyskanych z tradycyjnego wodnego ekstraktu roślinnego. Środek ten wykazywał korzystne działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Autorzy pracy przypisali hepatotoksyczność niektórych preparatów kavy sprzedawanych w Europie niewłaściwej procedurze ich produkcji[29][30]. Wyniki tych badań skłoniły Unię Europejską do podjęcia działań mających na celu zniesienie zakazu importu i handlu produktami farmaceutycznymi na bazie kavy[31]. Obrót kavą w UE jest regulowany przez każde państwo indywidualnie. W roku 2012 jedynym krajem UE, w którym obrót i posiadanie kavy były zakazane, była Polska, natomiast organizacje rządowe kilku innych państw UE, np. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, wydały ostrzeżenia o ryzyku związanym ze spożywaniem tego produktu[32].

W czerwcu 2014 roku Sąd Administracyjny Republiki Federalnej Niemiec ostatecznie zniósł zakaz handlu produktami na bazie kavy na terenie Niemiec uznając dotychczas istniejące ostrzeżenia i zakazy za „niezgodne z prawem” i „nieuzasadnione”[33][34][35].

Najczęstszym skutkiem ubocznym przyjmowania dużych ilości kavy jest suchość i swędzenie skóry. Zjawisko to na wyspach Fiji określane jest mianem kani kani[36]. Przypadłość ta występuje jedynie tymczasowo i zanika wraz z zaprzestaniem stosowania kavy[37].

Zalecenie, aby po spożyciu pieprzu metystynowego nie prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn[21], nie dotyczy dawek leczniczych (do 180 mg kavalaktonów), a konieczność takiego ograniczenia dla dawek większych nie została dotychczas (2013) zweryfikowana naukowo[38].

Interakcje

Wykazano, że pieprz metystynowy może powodować interakcje z wieloma lekami poprzez hamowanie ich eliminacji przez wątrobowe izoenzymy CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP3A4 cytochromu P450. Szczególnie ryzykowne jest stosowanie suplementów diety i leków ziołowych zawierających w składzie pieprz metystynowy podczas leczenia depresji, zaburzeń lękowych i innych schorzeń psychicznych, gdyż wiele leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych podlega metabolizmowi z udziałem wymienionych izoenzymów cytochromu P450[39].

Legalność w Polsce

Na mocy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z kava kava stało się w Polsce nielegalne[40]. Polska była wówczas jedynym państwem UE, w którym posiadanie tej rośliny było całkowicie zakazane[32].

W grudniu 2016 r. Główny Inspektorat Sanitarny wydał uchwałę zalecającą usunięcie gatunku z listy substancji zakazanych na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii[41]. Rekomendację oparto na przeprowadzonej analizie dostępnych informacji na temat rośliny, na bazie których stwierdzono, że: „kava nie działa na ośrodkowy układ nerwowy w stopniu powodującym zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, jak również nie ma dowodów na powodowanie szkód społecznych poprzez używanie tej substancji”[41].

Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych pieprz metystynowy od 21 sierpnia 2018 nie jest już klasyfikowany jako środek odurzający grupy I-N, zatem jego posiadanie zostało zalegalizowane[42].

Przypisy

  1. Stevens P.F: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-26].
  3. a b c Piper methysticum. Missouri Botanical Garden. [dostęp 2017-03-10].
  4. Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  5. a b VincentV. Lebot VincentV., MarkM. Merlin MarkM., LamontL. Lindstrom LamontL., Kava: The Pacific Elixir: The Definitive Guide to Its Ethnobotany, History, and Chemistry, Inner Traditions / Bear & Co, 1 lutego 1997, ISBN 978-0-89281-726-9 [dostęp 2016-01-15] (ang.).
  6. J.D. Baker. Tradition and toxicity: evidential cultures in the kava safety debate. „Soc Stud Sci”. 41 (3), s. 361–384, 2011. DOI: 10.1177/0306312710395341. PMID: 21879526.
  7. KennyK. Kuchta KennyK., MathiasM. Schmidt MathiasM., AdolfA. Nahrstedt AdolfA., German Kava Ban Lifted by Court: The Alleged Hepatotoxicity of Kava (Piper methysticum) as a Case of Ill-Defined Herbal Drug Identity, Lacking Quality Control, and Misguided Regulatory Politics, „Planta Medica”, 18, 2015, s. 1647–1653, DOI: 10.1055/s-0035-1558295, ISSN 1439-0221, PMID: 26695707 [dostęp 2016-04-23] .
  8. V.V. Lebot V.V., J.J. Lèvesque J.J., The origin and distribution of kava (Piper methysticum Forst. f., Piperaceae): A phytochemical approach, „Allertonia”, 2, 1989, s. 223–281, JSTOR: 23187398 [dostęp 2016-04-23] .1 stycznia
  9. D McDonald. Kava in the Pacific Islands: a contemporary drug of abuse?. „Drug and Alcohol Review”. 19, s. 217–227, 2000. DOI: 10.1080/713659319.
  10. a b c Pieprz metystynowy (kava kava) – co warto o nim wiedzieć?, Wirtualna Polska [dostęp 2016-08-21] (pol.).
  11. Kava good for anxiety (ang.). Stuff, 2009-05-12. [dostęp 2013-10-16].
  12. Pieprz metystynowy skuteczny w leczeniu zaburzeń lękowych, Polska Agencja Prasowa [dostęp 2016-08-21] (pol.).
  13. Vincent Lebot: Kava: The Pacific Elixir: The Definitive Guide to Its Ethnobotany, History, and Chemistry. 1997, s. 112–114.
  14. J. Sarris, C. Stough, C.A. Bousman, Z.T. Wahid i inni. Kava in the treatment of generalized anxiety disorder: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. „J Clin Psychopharmacol”. 33 (5), s. 643–648, 2013. DOI: 10.1097/JCP.0b013e318291be67. PMID: 23635869.
  15. G.G. Steiner. The correlation between cancer incidence and kava consumption. „Hawaii Med J”. 59 (11), s. 420–422, 2000. PMID: 11149250.
  16. Miranda Taylor: U of M research finds kava plant may prevent cigarette smoke-induced lung cancer. [dostęp 2014-11-26].
  17. S.C. Narayanapillai, S. Balbo, P. Leitzman, A.E. Grill i inni. Dihydromethysticin from kava blocks tobacco carcinogen 4-(methylnitrosamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanone-induced lung tumorigenesis and differentially reduces DNA damage in A/J mice. „Carcinogenesis”. 35 (10), s. 2365–2372, 2014. DOI: 10.1093/carcin/bgu149. PMID: 25053626.
  18. Y. Tang, A.R. Simoneau, J. Xie, B. Shahandeh i inni. Effects of the kava chalcone flavokawain A differ in bladder cancer cells with wild-type versus mutant p53. „Cancer Prev Res (Phila)”. 1 (6), s. 439–451, 2008. DOI: 10.1158/1940-6207.CAPR-08-0165. PMID: 19138991. PMCID: PMC2830727.
  19. J. Triolet, A.A. Shaik, D.D. Gallaher, M.G. O’Sullivan i inni. Reduction in colon cancer risk by consumption of kava or kava fractions in carcinogen-treated rats. „Nutr Cancer”. 64 (6), s. 838–846, 2012. DOI: 10.1080/01635581.2012.689917. PMID: 22693990.
  20. a b c Mark Blumenthal. Kava safety questioned due to case reports of liver toxicity. „HerbalGram”, s. 26–32, 2002. [dostęp 2013-10-16].
  21. a b c University of Maryland Medical Center: Kava Kava (ang.). 2011. [dostęp 2013-10-16].
  22. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać FlaminiaF. Pantano FlaminiaF. i inni, Hepatotoxicity Induced by “the 3Ks”: Kava, Kratom and Khat, „International Journal of Molecular Sciences”, 4, 2016, s. 580, DOI: 10.3390/ijms17040580 [dostęp 2016-04-21] (ang.).
  23. Angelique F.A.F. Showman Angelique F.A.F. i inni, Contemporary Pacific and Western perspectives on 'awa (Piper methysticum) toxicology, „Fitoterapia”, 100, 2015, s. 56–67, DOI: 10.1016/j.fitote.2014.11.012, ISSN 1873-6971, PMID: 25464054 [dostęp 2016-04-21] .1 stycznia
  24. Pittler, M. H., Ernst, E. Systematic review: hepatotoxic events associated with herbal medicinal products. „Alimentary Pharmacology & Therapeutics”. 18 (5), s. 451–471, 2003. DOI: 10.1046/j.1365-2036.2003.01689.x. PMID: 12950418.
  25. Fiji takes kava ban fight to WTO. „The World Trade Review”. 5 (16), 2005. [dostęp 2013-11-09].
  26. Kava Safety Facts (ang.). KavaZen, 2009. [dostęp 2013-10-16].
  27. EuropeE. PMC EuropeE., German Kava Ban Lifted by Court: The Alleged Hepatotoxicity of Kava (Piper methysticum) as a... – Abstract – Europe PMC, europepmc.org [dostęp 2016-04-22] .
  28. EuropeE. PMC EuropeE., German Kava Ban Lifted by Court: The Alleged Hepatotoxicity of Kava (Piper methysticum) as a... – Abstract – Europe PMC, europepmc.org [dostęp 2016-04-22] .
  29. UQ research finds kava is safe and effective. University of Queensland, 2009-05-11. [dostęp 2013-11-09].
  30. Sarris, J., Kavanagh, D.J., Byrne, G., Bone, K.M. i inni. The Kava Anxiety Depression Spectrum Study (KADSS): a randomized, placebo-controlled crossover trial using an aqueous extract of Piper methysticum. „Psychopharmacology”. 205 (3), s. 399–407, 2009. DOI: 10.1007/s00213-009-1549-9. PMID: 19430766.
  31. Chakriya Bowman: The Pacific Island Nations: Towards Shared Representation. World Trade Organization. [dostęp 2013-11-09].
  32. a b Europe explains its stand on kava from the Pacific (wypowiedź rzecznika UE). ABC Radio Australia, 2012-03-23. [dostęp 2014-04-25].
  33. German court overturns kava ban. 2014-06-13.
  34. Pacific kava growers hopeful ban lift will revitalise industry. 2014-06-13.
  35. EuropeE. PMC EuropeE., German Kava Ban Lifted by Court: The Alleged Hepatotoxicity of Kava (Piper methysticum) as a... – Abstract – Europe PMC, europepmc.org [dostęp 2016-04-21] .
  36. Kava: A human health risk assessment, Food Standards Australia New Zealand, 2004, s. 4, ISBN 0-642-34557-0 [dostęp 2016-02-05] .
  37. R. Gounder. Kava consumption and its health effects. „Pac Health Dialog”. 13 (2), s. 131–135, 2006. PMID: 18181402.
  38. J. Sarris, E. Laporte, A. Scholey, R. King i inni. Does a medicinal dose of kava impair driving? A randomized, placebo-controlled, double-blind study. „Traffic Inj Prev”. 14 (1), s. 13–17, 2013. DOI: 10.1080/15389588.2012.682233. PMID: 23259514.
  39. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać KatarzynaK. Zabłocka-Słowińska KatarzynaK., KatarzynaK. Jawna KatarzynaK., JadwigaJ. Biernat JadwigaJ., [Interactions between synthetic drugs used in treatment of selected central nervous system disorders and dietary supplements and herbal drugs], „Psychiatria Polska”, 47 (3), 2013, s. 487–498, ISSN 0033-2674, PMID: 23885542 [dostęp 2018-12-13] .
  40. Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dz.U. z 2009 r. nr 63, poz. 520.
  41. a b Posobkiewicz, Marcin, Uchwała 6/2016 .
  42. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych Dz.U. z 2018 r. poz. 1591

Linki zewnętrzne

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pieprz metystynowy: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany też jako Kava – gatunek roślin z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z wysp Mikronezji i Vanuatu. Roślina o długiej tradycji uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku. Inne nazwy lokalne: ʻawa (Hawaiʻi), ʻava (Samoa), yaqona (Fidżi) i sakau (Pohnpei). Termin „kava” odnosi się także do naparu sporządzonego z tej rośliny.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL