dcsimg

Дозорець-імператор ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Морфологічні ознаки

Найбільша бабка в фауні України та одна з найбільших в Європі, довжина тіла 83—85 мм, крил 45—51 мм. Самці мають блакитне забарвлення черевця з чорною смугою на вентральному боці, груди зелені. Самки мають зелене забарвлення черевця і грудей. Самці мають певну територію, яку охороняють від інших самців. Імаго тримаються поблизу доволі великих водойм та по берегах річок з нешвидкою течією.

Emperor-Dragonfly-(5).jpg

Поширення

По всій території України. Ареал виду охоплює Західну (на півні — до Швеції) і Східну (на півночі — до країн Балтії) Європу, Північну і Центральну Африку, Західну Азію та Північну Індію, Кавказ, Закавказзя і Середню Азію.

Місця перебування

Узлісся та лісові галявини, вздовж берегів річок, озер і ставків.

Чисельність та причини її зміни

Незначна (поодинокі особини). За сприятливих умов концентрація личинок на дні водойм може становити 1—2 особини на 1 м².

Причини зміни чисельності. Несприятливий вплив на личинок хімічного та органічного забруднення водойм.

Особливості біології

Вірогідно, має дворічну генерацію. Літ імаго з червня по вересень. Хижаки, живляться дрібними літаючими комахами, зокрема кровососами. Яйця відкладають у тканини листків і стебел водяних рослин. Личинки — одні з найбільших серед личинок інших бабок (досягають 60 мм); протягом життя линяють майже 12 разів. Вони теж хижаки: підстерігаючи здобич (дрібні ракоподібні, п'явки, пуголовки, личинки водяних комах тощо), тривалий час можуть сидіти нерухомо на дні або серед водоростей.

Охорона

Вид внесено до Червоної книги України. Заходи охорони не здійснювалися. Рекомендується охороняти місця перебування виду (прибережну смугу та водойми) від забруднення. Розмноження у неволі не проводилось.

Джерела


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK