dcsimg

Dracena ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Ten artykuł dotyczy rośliny. Zobacz też: miasto Dracena w Brazylii.
 src=
Dracena wonna, odmiana ozdobna
 src=
Kwitnąca dracena obrzeżona
 src=
Dracena Sandera w uprawie pokojowej

Dracena (Dracaena L.) – rodzaj liczący około 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych. Występują w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Azji, Afryki oraz na Wyspach Kanaryjskich. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Przypisywana jest im zdolność neutralizowania zanieczyszczeń oraz absorbowania związków takie jak formaldehyd[3].

Morfologia

Pokrój: Kilkumetrowe drzewa, także krzewy. Kwiaty są zielonkawobiałe lub kremowe, pachnące, zebrane w kwiatostany typu kłos lub baldach[potrzebny przypis].

Systematyka

Synonimy[2]

Stoerkia Crantz

Pozycja według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)

Rodzaj dracena należy do podrodziny Nolinoideae Burnett rodziny szparagowatych (Asparagaceae), rząd szparagowce Asparagales. Wcześniej w systemie APG II z 2003 był klasyfikowany do rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae).

Pozycja w systemie Reveala (1994-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa liliowe (Liliidae J.H. Schaffn.), nadrząd Lilianae Takht., rząd Asteliales Dumort., rodzina dracenowate (Dracaenaceae Salisb.), podrodzina Dracaenoideae Link, plemię Dracaeneae Dumort., rodzaj dracena (Dracaena Vand. ex L.)[4].

Wybrane gatunki

W uprawie znajdują się gatunki dracen różniących się pokrojem, kształtem i barwą liści. Najbardziej popularne to:

Wykaz gatunków[5]

Uprawa

Wymagania i pielęgnacja
Draceny mają duże wymagania świetlne, najlepiej im odpowiada stanowisko jasne, ale nie nasłonecznione. Więcej światła potrzebują odmiany o barwnych liściach, gdyż w miejscu słabo oświetlonym kolory zanikają. Latem odpowiednia jest temperatura pokojowa, natomiast zimą powinna wynosić 12–15° C dla draceny smoczej i draceny wonnej oraz 15–18 °C dla pozostałych gatunków. W okresie wzrostu, od marca do sierpnia, rośliny należy podlewać umiarkowanie, w okresie spoczynku, jesienią i zima, oszczędniej. Draceny nie tolerują skrajnych warunków wilgotnościowych. Zalewanie podłoża lub nadmiar wody w podstawce może powodować gnicie mięsistych korzeni, zaś skutkiem przesuszenia jest opadanie liści, szczególnie u odmian o barwnych liściach, które są bardziej wrażliwe. Od marca do sierpnia nawozić należy raz na dwa tygodnie roztworem nawozu wieloskładnikowego. Rośliny korzystnie reagują na zraszanie. Młode egzemplarze dracen przesadza się każdego roku, natomiast starsze, coraz rzadziej – raz na 2–3 lata. Odpowiednie do uprawy podłoże powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, a nowa doniczka tylko nieco większa od poprzedniej.
Rozmnażanie
Draceny rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną. Sadzonki zabezpiecza się preparatem grzybobójczym i umieszcza na podłożu z torfu, którego temperatura powinna wynosić ok. 24–25° C, ukorzenione rośliny sadzi się w żyzne, przepuszczalne podłoże. Możliwe jest również rozmnażanie przez sadzonki pędowe (fragment pędu z dobrze wykształconymi oczkami), trwa to jednak znacznie dłużej. Dracenę smoczą (Dracena draco L.) można rozmnażać generatywnie. Nasiona wysiewa się pojedynczo do małych doniczek wypełnionych ziemią do rozmnażania. W temperaturze 24-25° C kiełkowanie trwa ok. 5 tygodni.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-10-05].
  2. a b Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-04-03].
  3. Rośliny, które oczyszczają powietrze z groźnych zanieczyszczeń, Ogrzewam Dom, 9 listopada 2018 [dostęp 2019-02-12] (pol.).
  4. Crescent Bloom: Dracaena (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-06-15].
  5. Dracaena (ang.). The Plant list. [dostęp 13 stycznia 2014].

Bibliografia

  1. G. Łobaczewski, L. Orlikowski, A. Wojdyła: Pielęgnowanie roślin doniczkowych. Warszawa: 2002.
  2. Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Dracena: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Dracena wonna, odmiana ozdobna  src= Kwitnąca dracena obrzeżona  src= Dracena Sandera w uprawie pokojowej

Dracena (Dracaena L.) – rodzaj liczący około 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych. Występują w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Azji, Afryki oraz na Wyspach Kanaryjskich. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Przypisywana jest im zdolność neutralizowania zanieczyszczeń oraz absorbowania związków takie jak formaldehyd.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL