dcsimg

Associations ( Inglês )

fornecido por BioImages, the virtual fieldguide, UK
Foodplant / open feeder
nocturnal adult of Chrysolina varians grazes on live leaf of Hypericum pulchrum
Remarks: season: 6-10,3-

In Great Britain and/or Ireland:
Foodplant / sap sucker
nymph of Eysarcoris aeneus sucks sap of Hypericum pulchrum
Other: major host/prey

Foodplant / parasite
hypophyllous, caeomoid aecium of Melampsora hypericorum parasitises live leaf of Hypericum pulchrum
Remarks: season: 5-10

Foodplant / spot causer
mainly epiphyllous, brown pycnidium of Septoria coelomycetous anamorph of Septoria hyperici causes spots on fading leaf of Hypericum pulchrum
Remarks: season: 8-10

licença
cc-by-nc-sa-3.0
direitos autorais
BioImages
projeto
BioImages

Brief Summary ( Neerlandês; Flamengo )

fornecido por Ecomare
Fraai hertshooi is zeldzaam in Nederland. Hakhoutbosjes op de Veluwe en in Limburg worden niet meer onderhouden en daardoor gaat deze plant achteruit. Hij kwam ook voor in de duinen maar door ontwatering is hij ook daar bijna verdwenen. Door meer water in de duinen vast te houden gaat het misschien weer wat beter met het fraai hertshooi. In de jaren '70 verscheen deze plant voor het eerst op Texel. Dat was een grote verrassing.
licença
cc-by-nc
direitos autorais
Copyright Ecomare
fornecedor
Ecomare
original
visite a fonte
site do parceiro
Ecomare

Brief Summary ( Inglês )

fornecido por Ecomare
Slender St. John's Wort is fairly rare in the Netherlands. And it is getting even scarcer. Because its most preferred habitats are disappearing, such as coppice woods and damp dunes, it is having a hard time surviving. Dunes used to be drained for drinking water, but new management policies whereby more water is being retained in the dunes may help this plant. It is found mostly in the Veluwe, South-Limburg. It was a big surprise when this plant was found on Texel in the 1970's. So far as anyone knows, it arrived here spontaneously.
licença
cc-by-nc
direitos autorais
Copyright Ecomare
fornecedor
Ecomare
original
visite a fonte
site do parceiro
Ecomare

Eurinllys meinsyth ( Galês )

fornecido por wikipedia CY

Planhigyn blodeuol lluosflwydd a dyf yng ngorllewin Ewrop ydy Eurinllys meinsyth sy'n enw gwrywaidd. Mae'n perthyn i'r teulu Hypericaceae. Yr enw gwyddonol (Lladin) yw Hypericum pulchrum a'r enw Saesneg yw Slender st john's-wort.[1] Ceir enwau Cymraeg eraill ar y planhigyn hwn gan gynnwys Eurinllys Tlws, Eurinlys-Mân-syth, Eurinllys Mân Syth, Eurinllys Syth, Erinllys Mân syth.

Mae ganddo blodau melyn bychan a maint y planhigyn yw naw modfedd ar ei dalaf.

Gweler hefyd

Cyfeiriadau

  1. Gerddi Kew; adalwyd 21 Ionawr 2015
Comin Wikimedia
Mae gan Gomin Wikimedia
gyfryngau sy'n berthnasol i:
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Awduron a golygyddion Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CY

Eurinllys meinsyth: Brief Summary ( Galês )

fornecido por wikipedia CY

Planhigyn blodeuol lluosflwydd a dyf yng ngorllewin Ewrop ydy Eurinllys meinsyth sy'n enw gwrywaidd. Mae'n perthyn i'r teulu Hypericaceae. Yr enw gwyddonol (Lladin) yw Hypericum pulchrum a'r enw Saesneg yw Slender st john's-wort. Ceir enwau Cymraeg eraill ar y planhigyn hwn gan gynnwys Eurinllys Tlws, Eurinlys-Mân-syth, Eurinllys Mân Syth, Eurinllys Syth, Erinllys Mân syth.

Mae ganddo blodau melyn bychan a maint y planhigyn yw naw modfedd ar ei dalaf.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Awduron a golygyddion Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CY

Třezalka pěkná ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Třezalka pěkná (Hypericum pulchrum) je vytrvalá bylina s drobnými listy a zářivě žlutými květy. Je sice v české krajině původní, ale vždy patřila k vzácnějším druhům české flory. Není to dáno její náročnosti na půdní podmínky, ale spíše požadavkem na chladnější, ale mírné přímořské podnebí, které do České republiky zasahuje pouze okrajově. O tom, jak je vzácná svědčí to, že již byla považována v ČR za vyhynulou.[1]

Výskyt

Roste v Severní, Západní, Jižní Evropě (vyjma jižních středomořských oblasti) a částečně i ve Střední, kde se Česká republika, Polsko a Rakousko nacházejí na samé východní hranici areálu. Byla zavlečena do přírody Nového Zélandu. Patří mezi rostliny rostoucí hlavně v k Atlantiku přilehlé části Evropy s přesahem do Skandinávie. Společným rysem tohoto území je podnebí ovlivňováno vlhkým západním, atlantským prouděním s relativně mírnými mrazy.

Z historických pramenů vyplývá, že se v minulosti vyskytovala v české krajině pouze na třech místech ze kterých postupně vymizela, naposled byla zjištěna v polovině 20. století u Mirošova v okrese Rokycany. Nyní jsou evidovány její dvě nové lokality v severozápadních Čechách u hranic s Německem. První leží ve stinném údolí Dolnožlebského potoka při silnici západně od Dolního Žlebu, městské části Děčína. Druhá, méně početná, je vzdálena severovýchodně asi 1 km, rostliny tam rostou poblíž lesní cesty v prokáceném smrkovém lese.[1][2][3]

Ekologie

Vápnostřezná rostlina, která upřednostňuje světlé vlhčí lesy kde roste jako součást podrostu, písčité okraje lesních cest, vřesoviště, příkopy i místa kolem chodníků. Vyskytuje se hlavně na částečně zastíněných stanovištích, kde bývá v průběhu roku vyšší vzdušná vlhkost a to do nadmořské výšky až 1000 m.[1][2]

Popis

Vytrvalá, často dlouhověká rostlina vysoká 15 až 60 cm. Má silný, bohatě větvený kořenový systém sahající až několik decimetrů hluboko. Z kořene vyrůstají jak přímé či vystoupavé květní lodyhy až 2 mm tlusté, tak i tenčí a poléhavé sterilní výběžky. Lodyha je jednoduchá nebo slabě větvená, u báze hnědofialová, lysá, na průřezu oblá a je v dlouhých internodiích porostlá vstřícnými, poloobjímavými, trojúhelníkovitě vejčitými listy s průsvitnými buňkami se silicí. Listové čepele bývají dlouhé jen 5 až 20 mm, ve spodní třetině jsou nejširší, na svrchní straně jsou tmavozelené a na spodní znatelně světlejší, mívají podvinutým chrupavčitým lem a na bázi lodyhy jsou srdčitě objímavé a vzájemně se překrývají. V úžlabí lodyžních listů vyrůstají sterilní, vzpřímené prýty jenž se dále větví a mnohdy zcela kryjí lodyhu, jejich listy jsou menší, podlouhlé a krátce řapíkaté.

Za příznivých podmínek vytváří rostlina několik vzpřímených plodných lodyh a větší počet neplodných nahloučených hlavně v její dolní části. Protože lodyhy bývají víceleté a ve spodní části postupně tloustnou a dřevnatějí, nabývá rostlina po několika létech vzhled drobného keříku. V konkurenci s jinými druhy nebo při plném zastínění rostlina málo kvete, mívá málo vzpřímených větví, v bazální části se silně větví a poléhavé výběžky v uzlinách často koření.

Latnaté květenství je úzce pyramidální a tvoří jej od dvou do pěti vstřícných větví, každá z nich nese jeden až tři květy velké 1,5 až 2 cm. Květy jsou pětičetné, oboupohlavné. Kališní lístky, asi 3 × 2 mm velké, jsou široce obvejčité, tupě špičaté a po okrajích mají černé žlázky. Korunní lístky, přibližně 9 × 3,5 mm, jsou vejčité, žluté s červenavým nádechem, na ploše mají roztroušené světlé buňky se silicí a taktéž mívají po okrajích černé žlázky. Tyčinek s nitkami dlouhými okolo 7 mm bývá v květu kolem padesáti, jsou trojbratré, srostlé do třech skupinek a nesou oranžově červené prašníky 0,5 mm velké. Kvetou od června do srpna, opylovány jsou hmyzem nebo samosprašně, nemají nektar a opylovačům nabízejí pouze pyl. Ploidie druhu je 2n = 18.

Plodem je hnědá, válcovitá, tlustostěnná tobolka velká 6 × 3 mm. Obsahuje světle hnědá, podlouhlá, drsná semena dlouhá asi 1 mm, každé má hmotnost asi 0,1 gramu; obvykle dobře klíčí. Jejich mřížkované osemení obsahuje vysokou koncentraci fenolu a hypericinu, který působí toxicky na patogenní půdní houby; semena jsou tak schopná zůstávat v půdě po dlouhou dobu životaschopná.[1][2][4][5]

Rozmnožování

Třezalka pěkná se rozmnožuje semeny, která na jaře vyklíčí a začne vyrůstat hlavní, nevětvená lodyha a z její báze začnou rašit postranní větve. Od jara následného roku se hlavní lodyha i postranní větve prodlužují, většinou jsou poléhavé nebo na konci vystoupavé. V průběhu léta se některé začnou vzpřimovat a mohou zakládat květenství. Tyto napřímené lodyhy, s květenstvím i bez, tvoří v úžlabí spodních a prostředních listů zárodky sterilních postranních lodyh. Na podzim některé nekvetoucí lodyhy opět polehnou a jejich postranní větve se vzpřímí. Při blízkém růstu několika rostlin se občas lodyhy promísí a je obtížné odlišit jednu rostlinu od druhé.[1]

Ohrožení

Třezalka pěkná byla ještě v roce 1995 zařazována mezi druhy nezvěstné a mělo se zato, že pravděpodobně vyhynula. Tento stav změnily dvě nové lokality objevené na rozhraní 20. a 21. století. Obě populace jsou však velmi malé a nacházejí se na zranitelných místech, mohou být lehce zničeny následkem turistických aktivit nebo stahováním či skládkováním pokáceného dřeva. Jsou proto zařazeny v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky mezi druhy kriticky ohrožené (C1r).[1][2][6]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f SUDA, Jan; BAUER, Petr; BRABEC, Jiří et al. Znovunalezené druhy naší květeny: Třezalka pěkná. Živa [online]. Academia, Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., Praha, 2001 [cit. 21.11.2016]. Čís. 2, s. 113-115. Dostupné online. ISSN 0044-4812. (= cs)
  2. a b c d CIBULKA, Radim. BOTANY.cz: Třezalka pěkná [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 22.07.2015 [cit. 2016-11-21]. Dostupné online. (česky)
  3. US National Plant Germplasm System: Hypericum pulchrum [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA [cit. 2016-11-21]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Databáze C1 rostlin: Třezalka pěkná [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2016-11-21]. Dostupné online. (česky)
  5. FRÖBERG, Lars. Flora Nordica, vol. 6: Hypericum pulchrum [online]. Flora Nordica, Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE [cit. 2016-11-21]. Dostupné online. (anglicky)
  6. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 21.11.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)

Externí odkazy

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Třezalka pěkná: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Třezalka pěkná (Hypericum pulchrum) je vytrvalá bylina s drobnými listy a zářivě žlutými květy. Je sice v české krajině původní, ale vždy patřila k vzácnějším druhům české flory. Není to dáno její náročnosti na půdní podmínky, ale spíše požadavkem na chladnější, ale mírné přímořské podnebí, které do České republiky zasahuje pouze okrajově. O tom, jak je vzácná svědčí to, že již byla považována v ČR za vyhynulou.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Smuk perikon ( Dinamarquês )

fornecido por wikipedia DA

Smuk perikon (Hypericum pulchrum) er en flerårig, 30-60 cm høj plante i perikon-familien. Arten kendes blandt andet på, at blomsterne, der er 1,5-2 cm i diameter, har omvendt ægformede bægerblade med kortstilkede kirtler i randen. I Danmark findes smuk perikon hist og her på lysåbne skrænter, hedebakker og i egekrat, især i Syd- og Østjylland.[1]

Kilder og eksterne henvisninger

  1. ^ Signe Frederiksen et al., Dansk flora, 2. udgave, Gyldendal 2012. ISBN 8702112191.


licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-forfattere og redaktører
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DA

Smuk perikon: Brief Summary ( Dinamarquês )

fornecido por wikipedia DA

Smuk perikon (Hypericum pulchrum) er en flerårig, 30-60 cm høj plante i perikon-familien. Arten kendes blandt andet på, at blomsterne, der er 1,5-2 cm i diameter, har omvendt ægformede bægerblade med kortstilkede kirtler i randen. I Danmark findes smuk perikon hist og her på lysåbne skrænter, hedebakker og i egekrat, især i Syd- og Østjylland.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-forfattere og redaktører
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DA

Schönes Johanniskraut ( Alemão )

fornecido por wikipedia DE

Das Schöne Johanniskraut (Hypericum pulchrum), auch Schönes Hartheu genannt, ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Johanniskräuter (Hypericum) innerhalb der Familie der Johanniskrautgewächse (Hypericaceae).

Beschreibung

 src=
Blütenstand
 src=
Blütenstand
 src=
Früchte

Vegetative Merkmale

Das Schöne Johanniskraut ist eine ausdauernde, krautige Pflanze, die Wuchshöhen von 15 bis 80 Zentimetern erreicht. Die Pflanzenteile sind kahl. Die aufrechten Stängel sind stielrund. Die gegenständig an den Stängeln sitzenden Laubblätter sind mit einer Länge von 0,5 bis 2 Zentimetern breit-dreieckig am Grunde herzförmig sowie dort am breitesten und enden stumpf. Sie sind durchscheinend drüsig punktiert, der Blattrand ist ohne schwarze Drüsen.

Generative Merkmale

Es blüht von Juli bis September. Die Blüten sind in einem lockeren rispigen Blütenstand angeordnet. Die zwittrigen Blüten besitzen eine doppelte Blütenhülle. Die Kelchblätter sind mit einer Länge von 2 bis 3 Millimetern breit-eiförmig, stumpf und am Rand schwarzdrüsig punktiert. Die freien, goldgelben, oft rötlich überlaufenen Kronblätter sind 6 bis 9 Millimeter lang. Die vielen Staubblätter sind zu Bündeln zusammengefasst.

Die Chromosomenzahl beträgt 2n = 18.[1]

Ökologie

Das Schöne Johanniskraut ist ein wintergrüner Chamaephyt. Vegetative Vermehrung erfolgt durch unterirdische Ausläufer. Die Blätter verfärben sich durch Anthocyane, die als Lichtschutz dienen, dunkelrot.

Die wandspaltigen Kapselfrüchte fungieren als Wind- und Tierstreuer.

Vorkommen

Das Verbreitungsgebiet reicht von Nordwest- und Westeuropa bis ins nordwestliche Kroatien. In Neuseeland ist Hypericum pulchrum ein Neophyt.[2]

Das Schöne Johanniskraut kommt zerstreut in Laub- und Mischwäldern und in Nadelforsten vor. Es gedeiht am besten in Lichtungen oder an Waldränder auf sauren Sand- oder Lehmböden. Diese Pflanzenart ist kalkscheu und zeigt deshalb die Entkalkung der Bodenoberfläche an. Sie gedeiht in Pflanzengesellschaften des Verbands Quercion roboris, kommt aber auch in denen der Unterverbände Luzulo-Fagenion oder Sarothamnenion vor.[1]

Taxonomie

Die Erstveröffentlichung von Hypericum pulchrum erfolgte 1753 durch Carl von Linné in Species Plantarum, S. 786. Synonyme für Hypericum pulchrum L. sind: Hypericum amplexicaule Gilib., Hypericum pulchrum var. procumbens (Rostr.) Beeby, Hypericum pulchrum var. gillotii Rouy, Hypericum pulchrum var. pallidum Rouy.[2] Es werden keine Subtaxa akzeptiert.

Inhaltsstoffe und Wirkung

Das Schöne Johanniskraut enthält in den Blüten den roten Farbstoff Hypericin, welcher bei Tieren die Lichtkrankheit hervorrufen kann. Wegen des roten Hypericins und seiner wundheilenden Wirkung wird das Johanniskraut auch Jesuwundenkraut genannt.

Literatur

  • Dietmar Aichele: Was blüht denn da? Der Fotoband. 5. Aufl., Kosmos, Stuttgart, 2004, 446 S., ISBN 3-440-10281-5.
  • Ruprecht Düll, Herfried Kutzelnigg: Taschenlexikon der Pflanzen Deutschlands und angrenzender Länder. Die häufigsten mitteleuropäischen Arten im Portrait. 7., korrigierte und erweiterte Auflage. Quelle & Meyer, Wiebelsheim 2011, ISBN 978-3-494-01424-1.

Einzelnachweise

  1. a b Erich Oberdorfer: Pflanzensoziologische Exkursionsflora für Deutschland und angrenzende Gebiete. 8. Auflage. Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart 2001, ISBN 3-8001-3131-5. Seite 664–665.
  2. a b Rafaël Govaerts (Hrsg.): Hypericum pulchrum - World Checklist of Selected Plant Families des Royal Botanic Gardens, Kew. Zuletzt eingesehen am 14. Mai 2017.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DE

Schönes Johanniskraut: Brief Summary ( Alemão )

fornecido por wikipedia DE

Das Schöne Johanniskraut (Hypericum pulchrum), auch Schönes Hartheu genannt, ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Johanniskräuter (Hypericum) innerhalb der Familie der Johanniskrautgewächse (Hypericaceae).

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DE

Fagurligt pirikum ( Feroês )

fornecido por wikipedia emerging languages
 src=
Fagurligt pirikum.

Fagurligt pirikum ella Víriksgras (frøðiheiti Hypericum pulchrum) er ein planta. Hon verður 5 til 25 cm høg. Á turrlendi uttangarðs. Leggirnir klæntrasligir, greindir, rundir, uppbendir. Bløðini andstødd, hjartavaksin, avlong, kubbut; tey eru blágrøn á niðara borði, smáprikkut at síggja til upp fyri ljósið. Blómuskipanin líkist tyssaskjóli. Krúnan føgurgul, ber fyrst í reydligt. Krúnubløðini 5, bikarbløðini 5; sáðberarnir mangir, og træðrirnir eru samanvaksnir í grundini í trimum bundum. Fruktin er 3-5 rúmt hylki.

Leggurin reyðlittur, klantrasligur, upprættur ella uppbendur. Bløðini egg- til hjartavaksin, kubbut, prikkut av kertlum, fevna um eitt sindur tvørtur um leggin. Krúnan reyð og gul. Reyð-gulir sáðberar; bæði krúna og bikar hava svørt kertilhár. Plantan annars snøgg. Bl. í juni. Veksur á turrlendi á haganum, eisini í homrum. Sum vanl. mest niðarlaga.

Sí eisini

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia emerging languages

Fagurligt pirikum: Brief Summary ( Feroês )

fornecido por wikipedia emerging languages
 src= Fagurligt pirikum.

Fagurligt pirikum ella Víriksgras (frøðiheiti Hypericum pulchrum) er ein planta. Hon verður 5 til 25 cm høg. Á turrlendi uttangarðs. Leggirnir klæntrasligir, greindir, rundir, uppbendir. Bløðini andstødd, hjartavaksin, avlong, kubbut; tey eru blágrøn á niðara borði, smáprikkut at síggja til upp fyri ljósið. Blómuskipanin líkist tyssaskjóli. Krúnan føgurgul, ber fyrst í reydligt. Krúnubløðini 5, bikarbløðini 5; sáðberarnir mangir, og træðrirnir eru samanvaksnir í grundini í trimum bundum. Fruktin er 3-5 rúmt hylki.

Leggurin reyðlittur, klantrasligur, upprættur ella uppbendur. Bløðini egg- til hjartavaksin, kubbut, prikkut av kertlum, fevna um eitt sindur tvørtur um leggin. Krúnan reyð og gul. Reyð-gulir sáðberar; bæði krúna og bikar hava svørt kertilhár. Plantan annars snøgg. Bl. í juni. Veksur á turrlendi á haganum, eisini í homrum. Sum vanl. mest niðarlaga.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia emerging languages

Hypericum pulchrum ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Hypericum pulchrum is a flowering plant in the family Hypericaceae, commonly known as slender St John's-wort.[1] It is native to Western Europe.

Description

Hypericum pulchrum is a dainty, rhizomatous perennial plant growing 9–18 in (23–46 cm) high. It has erect smooth stems without ridges or wings. It has a few opposite pairs of untoothed, heart-shaped leaves that half clasp the stem. They are dotted with transparent spots and often have inrolled margins. The terminal inflorescence has rich yellow flowers. Each of these has five small, broad, blunt sepals with black dots on the margins. The five petals are red beneath and have red and black dots on the margins. There are three styles and many stamens with orange anthers in three bundles. The fruit is a dehiscent capsule.[2][3]

Habitat

Hypericum pulchrum is a calcifuge, found in heathy places, dry moorlands, among rocks in upland regions and on road verges on non-calcareous soils.[4][3][5]

Distribution

Hypericum pulchrum is found growing in Austria, Belgium, Britain, Czech Republic, Slovakia, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Spain, Sweden and Switzerland.[6] It is found in suitable habitats throughout the United Kingdom.[5] It has been introduced to New Zealand where it has spread across the South Island and the southern part of the North Island.[7]

References

  1. ^ BSBI List 2007 (xls). Botanical Society of Britain and Ireland. Archived from the original (xls) on 2015-06-26. Retrieved 2014-10-17.
  2. ^ McKlintock, D. and R. S. R. Fitter. The Pocket Guide to Wild Flowers. (1956) Collins, London. P28.
  3. ^ a b Slender St John's Wort West Highland Flora. Retrieved 2011-09-14.
  4. ^ "Online Atlas of the British and Irish Flora: Hypericum pulchrum". Botanical Society of Britain and Ireland. Retrieved 14 May 2018.
  5. ^ a b Hypericum pulchrum: Slender St. John's-wort British wild flowers. Retrieved 2011-09-14.
  6. ^ Hypericum pulchrum Flora Europaea. Retrieved 2009-09-15.
  7. ^ Hypericum pulchrum L. Flora of New Zealand. Retrieved 2011-09-14.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Hypericum pulchrum: Brief Summary ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Hypericum pulchrum is a flowering plant in the family Hypericaceae, commonly known as slender St John's-wort. It is native to Western Europe.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Millepertuis élégant ( Francês )

fornecido por wikipedia FR

Hypericum pulchrum

Le millepertuis élégant (Hypericum pulchrum L.) est une plante herbacée vivace de la famille des Clusiacées selon la classification classique (ou des Hypéricacées selon la classification phylogénétique).

Autre nom commun : Millepertuis joli.

Description

La taille varie de 20 à 60 cm. Cette espèce se distingue des autres millepertuis notamment par la couleur rougeâtre des boutons floraux.

Elle préfère les sols acides.

Caractéristiques

Organes reproducteurs

Graine

Habitat et répartition

  • Habitat type : ourlets externes acidophiles médioeuropéens, atlantiques, planitiaires-collinéens
  • Aire de répartition : atlantique(eury)

Données d'après : Julve, Ph., 1998 ff. - Baseflor. Index botanique, écologique et chorologique de la flore de France. Version : 23 avril 2004.

Références externes

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Millepertuis élégant: Brief Summary ( Francês )

fornecido por wikipedia FR

Hypericum pulchrum

Le millepertuis élégant (Hypericum pulchrum L.) est une plante herbacée vivace de la famille des Clusiacées selon la classification classique (ou des Hypéricacées selon la classification phylogénétique).

Autre nom commun : Millepertuis joli.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Beathnua baineann ( Irlandês )

fornecido por wikipedia GA

Is planda é an beathnua baineann (ainmníocht dhéthéarmach: Hypericum pulchrum; Béarla: slender St John's-wort).

 src=
Is síol planda é an t-alt seo. Cuir leis, chun cuidiú leis an Vicipéid.
Má tá alt níos forbartha le fáil i dteanga eile, is féidir leat aistriúchán Gaeilge a dhéanamh.


licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Údair agus eagarthóirí Vicipéid
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia GA

Lesny křižomnik ( Sorábio superior )

fornecido por wikipedia HSB

Lesny křižomnik (Hypericum pulchrum) je rostlina ze swójby křižomnikowych rostlinow (Hypericaceae).

Wopis

Lesny křižomnik je trajne zelo, kotrež docpěja wysokosć wot 30 hač 60 cm. Rostlina je naha a na spódku wodrjewjena.

Łopjena

Łopjena docpěja dołhosć wot 1 hač 2 cm a su wutrobojte nimale třiróžkate, sedźace, na spódku najšěrše, deleka módrozelene a na kromje njejsu žałzojće dypkowane. Delnje łopjena su transparenće dypkowane.

Kćenja

Kćěje wot julija hač septembra. Złotožołte kćenja steja w čumpatych pakićach a docpěja wulkosć wot 1 hač 2 cm. Keluškowe łopješka su tupe a njesu na kromje sedźace abo krótko stołpikate čorne žałzy. Krónowe łopješka su často čerwjenje přeběžane a na kromje čornožałzowe. Próškowe łopješka su w prawym měrje mnoholičbne. Płódniki su oranžojte hač čerwjenojte. Pupk je často čerwjenje přeběžany.

Kćenja płaća jako najrjeńše domjacych křižomnikow.

Stejnišćo

Rosće na swětlinach a pućach wot kisałych dubowych měšanych lěsach, chójnowych kupach a holanskich wobkromach.

Rozšěrjenje

Rostlina je srjedźnej Europje a južnej Skandinawiskej rozšěrjena.

Nóžki

  1. W internetowym słowniku: Johanniskraut

Žórła

  • Schauer - Caspari: Pflanzenführer für unterwegs, ISBN 978-3-8354-0354-3, 2. nakład, 2008, strona 130 (němsce)
  • Spohn, Aichele, Golte-Bechtle, Spohn: Was blüht denn da? Kosmos Naturführer (2008), ISBN 978-3-440-11379-0, strona 274 (němsce)
  • Brankačk, Jurij: Wobrazowy słownik hornjoserbskich rostlinskich mjenow na CD ROM. Rěčny centrum WITAJ, wudaće za serbske šule. Budyšin 2005.
  • Kubát, K. (Hlavní editor): Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha (2002)
  • Lajnert, Jan: Rostlinske mjena. Serbske. Němske. Łaćanske. Rjadowane po přirodnym systemje. Volk und Wissen Volkseigener Verlag Berlin (1954)
  • Rězak, Filip: Němsko-serbski wšowědny słownik hornjołužiskeje rěče. Donnerhak, Budyšin (1920)

Eksterne wotkazy

Commons
Hlej wotpowědne dataje we Wikimedia Commons:
Lesny křižomnik
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia HSB

Lesny křižomnik: Brief Summary ( Sorábio superior )

fornecido por wikipedia HSB

Lesny křižomnik (Hypericum pulchrum) je rostlina ze swójby křižomnikowych rostlinow (Hypericaceae).

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia HSB

Fraai hertshooi ( Neerlandês; Flamengo )

fornecido por wikipedia NL

Fraai hertshooi (Hypericum pulchrum) is een plant die behoort tot de hertshooifamilie (Hypericaceae). Deze familie omvat soorten die bekend zijn om hun geneeskrachtige werking. Fraai hertshooi staat op de Nederlandse Rode lijst van planten als zeldzaam en sterk afgenomen.

De plant wordt 30-60 cm hoog en heeft rechtopstaande stengels. De bladeren zijn elliptisch en hebben doorschijnende puntjes. Fraai hertshooi bloeit in juni tot augustus. De bloeiwijze is een schroef. De gele kroonbladen hebben aan de rand vele zwarte klieren. De kelkbladen zijn elliptisch met een gezaagde, zwart-klierachtige rand. De doosvrucht is driehokkig.

Hypericum pulchrum - blossom (aka).jpg

De plant komt voor op droge, lemige grond in loofbossen, heidevelden en op kapvlakten.

Namen in andere talen

  • Duits: Schönes Johanniskraut
  • Engels: Slender St. John's-wort
  • Frans: Millepertuis élégant

Externe link

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia NL

Fraai hertshooi: Brief Summary ( Neerlandês; Flamengo )

fornecido por wikipedia NL

Fraai hertshooi (Hypericum pulchrum) is een plant die behoort tot de hertshooifamilie (Hypericaceae). Deze familie omvat soorten die bekend zijn om hun geneeskrachtige werking. Fraai hertshooi staat op de Nederlandse Rode lijst van planten als zeldzaam en sterk afgenomen.

De plant wordt 30-60 cm hoog en heeft rechtopstaande stengels. De bladeren zijn elliptisch en hebben doorschijnende puntjes. Fraai hertshooi bloeit in juni tot augustus. De bloeiwijze is een schroef. De gele kroonbladen hebben aan de rand vele zwarte klieren. De kelkbladen zijn elliptisch met een gezaagde, zwart-klierachtige rand. De doosvrucht is driehokkig.

Hypericum pulchrum - blossom (aka).jpg

De plant komt voor op droge, lemige grond in loofbossen, heidevelden en op kapvlakten.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia NL

Dziurawiec nadobny ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Dziurawiec nadobny (Hypericum pulchrum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje w Europie, głównie w części zachodniej. Gatunek w Polsce bardzo rzadki, podawany był tylko z 5 stanowisk na Dolnym Śląsku i jako gatunek synantropijny także koło Gdańska, gdzie został zawleczony[2].

 src=
Morfologia

Morfologia

Pokrój
Osiąga wysokość 20–60 (100) cm, rozgałęzia się. Z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy kwiatonośne i płonne.
Łodyga
Prosto wzniesiona, obła, naga, rozgałęziająca się.
Liście
Ułożone naprzeciwlegle, siedzące, nagie, trójkątnie sercowate, od spodu niebieskozielone, brzegi bez gruczołków. Przysadki brzegiem gęsto, gruczołowato owłosione.
Kwiaty
Zebrane w wiechę, koloru złotożółte, na zewnątrz czerwonawe. Działki kielicha bardzo tępe, odwrotnie jajowate z prawie siedzącymi gruczołkami na brzegach blaszki. Posiada podkwiatki gęsto gruczołowato owłosione po brzegach. Pręciki na szczytach posiadają czarny gruczołek.

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: suche lasy liściaste, mieszane i iglaste, w miejscach widnych. Kwitnie od lipca do września.

Zagrożenia i ochrona

Roślina podlega w Polsce od 2004 ścisłej ochronie. Na naturalnych stanowiskach prawdopodobnie już wyginęła[2]. Umieszczona na polskiej czerwonej liście w kategorii RE (wymarły na obszarze Polski)[3].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-11].
  2. a b Halina Piękoś-Mirkowa, Zbigniew Mirek: Rośliny chronione. Warszawa: Multico Oficyna Wyd., 2006. ISBN 978-83-7073-444-2.
  3. Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.

Bibliografia

  1. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Dziurawiec nadobny: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Dziurawiec nadobny (Hypericum pulchrum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje w Europie, głównie w części zachodniej. Gatunek w Polsce bardzo rzadki, podawany był tylko z 5 stanowisk na Dolnym Śląsku i jako gatunek synantropijny także koło Gdańska, gdzie został zawleczony.

 src= Morfologia
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Hypericum pulchrum ( Português )

fornecido por wikipedia PT

Hypericum pulchrum é uma espécie de planta com flor pertencente à família Hypericaceae.

A autoridade científica da espécie é L., tendo sido publicada em Species Plantarum 2: 786. 1753.

Portugal

Trata-se de uma espécie presente no território português, nomeadamente em Portugal Continental.

Em termos de naturalidade é nativa da região atrás indicada.

Protecção

Não se encontra protegida por legislação portuguesa ou da Comunidade Europeia.

Referências

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Hypericum pulchrum: Brief Summary ( Português )

fornecido por wikipedia PT

Hypericum pulchrum é uma espécie de planta com flor pertencente à família Hypericaceae.

A autoridade científica da espécie é L., tendo sido publicada em Species Plantarum 2: 786. 1753.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Hedjohannesört ( Sueco )

fornecido por wikipedia SV

Hedjohannesört (Hypericum pulchrum) är en art i familjen johannesörtsväxter.

Äldre benämningar är praktmansblod och skönpirk.

Externa länkar

Rödklöver.png Denna växtartikel saknar väsentlig information. Du kan hjälpa till genom att tillföra sådan.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia författare och redaktörer
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SV

Hedjohannesört: Brief Summary ( Sueco )

fornecido por wikipedia SV

Hedjohannesört (Hypericum pulchrum) är en art i familjen johannesörtsväxter.

Äldre benämningar är praktmansblod och skönpirk.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia författare och redaktörer
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SV

Hypericum pulchrum ( Ucraniano )

fornecido por wikipedia UK

Опис

Багаторічна трав'яниста рослина. Стебла 30–60(100) см, стрункі, циліндричні, прямі, голубуваті, часто стають червонуватими. Листки основних стебел серцеподібні, голі, 11–24 x 7–11 мм; листя гілок 5–13 x 1.5–5 мм. Квіти розташовані у вільному, розсипному суцвітті. Приквітки 1–3 мм. Квіти яскраво-жовті. Чашолистки еліптичні, 2–3.5 мм, з чорними залозами біля країв. Пелюстки 8–11 мм, в 3–4 рази довші за чашолистки, з червоними жилками й деякими чорними залозами зверху біля країв. Тичинки трохи коротші, ніж пелюстки. Капсули яйцеподібні, 5–6 мм, в 2–3 рази коротші за чашолистки, зі смужками. Насіння 0.8–1 мм, коричневе. 2n = 18.

Листя стає темно-червоним через антоціани, що слугує для захисту від світла. Вегетативне розмноження відбувається через підземні гілки. Капсульні плоди поширюються вітром і тваринами. Містить у квітах червоний барвник гіперицин, який у тварин може викликати легку хворобу.

Поширення

Європа: Австрія, Бельгія, Чехія, Німеччина, Ліхтенштейн, Нідерланди, Польща, Словаччина, Швейцарія, Данія, Фарерські острови, Фінляндія, Ірландія, Норвегія, Швеція, Велика Британія, Італія, Чорногорія, Сербія, Франція, Португалія, Іспанія. Неофіт Нової Зеландії.

Населяє відкриті ліси з крем'янистими ґрунтами, сухі вересовища, береги, виходи гірських порід, придорожжя.

Галерея

Джерела

  1. Маковецька О.Ю. Біологічно активні речовини роду Hypericum L. як джерело створення лікарських засобів із заданими властивостями : Автореф. дис. д-ра фармац. наук. — Київ, 2002. — 37 с.
  2. Dictionary of Botanical Epithets (англ.). www.winternet.com. Процитовано 2017-09-28.


licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Автори та редактори Вікіпедії
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia UK