dcsimg

Pěvuška podhorní ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Pěvuška podhorní (Prunella collaris) je středně velký druh pěvce z čeledi pěvuškovitých. Hnízdí ve vysokohorském pásmu mezi 1800–3000 m n. m. Z dálky je celkově tmavá a nevýrazná, s tmavším polem na křídle. Zblízka jsou nápadné bílé špičky krovek, černobíle proužkované hrdlo a žlutá skvrna u kořene zobáku, na boku má červené proužky.[2]

V České republice hnízdí pravidelně pouze v Krkonoších, které jsou nejsevernějším hnízdištěm v Evropě. Početnost místní populace je odhadována na 15-20 párů a je dlouhodobě stabilní; hnízdí především v oblasti Sněžky. Mimo Krkonoše hnízdí nepravidelně v Hrubém Jeseníku (oblast Pradědu a Vysoké hole). Ojedinělé nebo pravděpodobné hnízdění bylo zaznamenáno ještě v Krušných horách, na Šumavě, Králickém Sněžníku a v Beskydech. V jiných částech území bývá vzácně pozorována na tahu.[3]

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. SVENSON, L. a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Praha: Svojtka&Co, 2004. ISBN 80-7237-658-6. S. 256.
  3. ŠŤASTNÝ, Karel; BEJČEK, Vladimír; HUDEC, Karel. Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2001-2003. Praha: Aventinum, 2006. ISBN 80-86858-19-7. S. 266-267.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Pěvuška podhorní: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Pěvuška podhorní (Prunella collaris) je středně velký druh pěvce z čeledi pěvuškovitých. Hnízdí ve vysokohorském pásmu mezi 1800–3000 m n. m. Z dálky je celkově tmavá a nevýrazná, s tmavším polem na křídle. Zblízka jsou nápadné bílé špičky krovek, černobíle proužkované hrdlo a žlutá skvrna u kořene zobáku, na boku má červené proužky.

V České republice hnízdí pravidelně pouze v Krkonoších, které jsou nejsevernějším hnízdištěm v Evropě. Početnost místní populace je odhadována na 15-20 párů a je dlouhodobě stabilní; hnízdí především v oblasti Sněžky. Mimo Krkonoše hnízdí nepravidelně v Hrubém Jeseníku (oblast Pradědu a Vysoké hole). Ojedinělé nebo pravděpodobné hnízdění bylo zaznamenáno ještě v Krušných horách, na Šumavě, Králickém Sněžníku a v Beskydech. V jiných částech území bývá vzácně pozorována na tahu.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ