dcsimg

Myrciarie ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Myrciarie[1] (Myrciaria) je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy a bílými květy s mnoha tyčinkami. Plodem je kulovitá bobule. Rod zahrnuje 23 druhů a je rozšířen výlučně v tropické Americe. Většina druhů roste v nížinných tropických deštných lesích. Nejvýznamnějším druhem je Myrciaria dubia, poskytující ovoce známé v Amazonii jako camu-camu. Jedlé plody Myrciaria cauliflora vyrůstají v hojném počtu přímo z kmene stromu. Druh je v tropech pěstován jako ovocná a okrasná rostlina. Řada druhů byla přeřazena do rodu Plinia.

Popis

Myrciarie jsou keře a stromy. Listy jsou jednoduché, celokrajné, vstřícné, většinou malé a ne příliš tuhé. Žilnatina je zpeřená, tvořená mnoha postranními paralelními žilkami. Květy jsou čtyřčetné, přisedlé nebo krátce stopkaté, ve stažených úžlabních květenstvích. Jsou podepřeny 2 na bázi srostlými listenci tvořícími zákrov. U některých druhů vyrůstají květy přímo z kmene a starších větví (kauliflorie). Češule je trubkovitá a nad úrovní semeníku nápadně prodloužená. Při odkvětu opadává kruhovitým švem spolu s přirostlými tyčinkami a okvětím. Kalich je tvořen 4 volnými cípy. Koruna je drobná, korunní lístky jsou třásnité. Tyčinek je mnoho, jsou dlouhé a přirostlé k češuli. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů, se 2 komůrkami obsahujícími zpravidla po 2 vajíčkách. Plodem je kulovitá bobule obsahující 1 až 3 semena a na vrcholu nesoucí vytrvalý pozůstatek květního terče.[2][3][4]

Rozšíření

Rod myrciarie zahrnuje 23 druhů.[5] Je rozšířen v tropické Americe od jižního Mexika po Bolívii a Argentinu a na Karibských ostrovech.[2][6] Na Karibských ostrovech se vyskytují 4 druhy, z nichž 2 jsou endemity Portorika.[7] Ve Střední Americe rostou 3 nebo 4 druhy. Druh M. floribunda má rozsáhlý areál, sahající od Mexika až po Brazílii.[5][8]

Myrciarie rostou převážně v nížinných tropických deštných lesích. Poměrně dost druhů se vyskytuje i v sušších oblastech východní a jihovýchodní Brazílie.[4][5]

Ekologické interakce

Mezi opylovači M. cauliflora převažují včely, zejména včela medonosná a včely rodu Trigona. Květy navštěvuje i jiný hmyz, zejména dvoukřídlí, mandelinky a mravenci.[9] Zralé plody myrciarií jsou vyhledávány četnými druhy sociálně žijících vosíků z čeledi Polistinae. Ti zároveň vysbírávají různé housenky z listů rostliny.[10]

Taxonomie

Rod Myrciaria je v rámci čeledi myrtovité řazen do podčeledi Myrtoideae a tribu Myrteae. Mezi nejblíže příbuzné rody, s nimiž tvoří Myrciaria monofyletickou skupinu, náleží rody Plinia, Siphoneugena a Neomitranthes. Všechny tyto rody jsou svým rozšířením omezeny na tropickou Ameriku.[11][5] Některé druhy, např. a M. trunciflora a M. baporeti, byly přeřazeny do rodu Plinia.[5]

Význam

Plody některých druhů jsou jedlé a šťavnaté. Jsou konzumovány čerstvé nebo různě upravené. Největší význam má druh M. dubia, jehož plody slouží také k přípravě džusů a zmrzlin. Jsou oblíbené zejména v Amazonii, kde jsou známé pod názvem camu-camu. Mají značně vysoký obsah vitamínu C. Druh M. cauliflora je zajímavý poměrně velkými plody, které vyrůstají v hojném množství přímo z kmene a jsou rovněž jedlé. Strom pochází z Bolívie a jižní Brazílie a pěstuje se jako zajímavý ovocný strom i v jiných částech tropů. Ovoce je známo jako jaboticaba. Z ostatních druhů myrciarií poskytuje jedlé, méně významné plody zejména M. floribunda , M. tenella, M. vismeifolia a M. ibarrae.[2][12][13][14]

Druh M. vexator je v tropech pěstován jako stínící dřevina.[14]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  2. a b c BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VII). Missouri: Timber Press, 2003. ISBN 0-930723-13-X. (anglicky)
  3. SÁNCHEZ-VINDAS, Pablo E. Flora de Veracruz. Myrtaceae. [s.l.]: Instituto de Ecologia, 1990. ISBN 968-7213-18-3. (španělsky)
  4. a b GENTRY, A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0226289435. (anglicky)
  5. a b c d e HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  6. KILLEEN, Timonthy J.; GARCÍA, Emilia; BECK, Stephan G. Guía de arboles de Bolivia. [s.l.]: [s.n.] (španělsky)
  7. ACEVEDO-RODRÍGUEZ, Pedro; STRONG, Mark T. Catalogue of seed plants of West Indies. Smithsonian Contributions to Botany. 2012, čís. 98. Dostupné online.
  8. AMSHOFF, G.J.H. Flora of Panama: Myrtaceae. Annals of Missouri Botanical Garden. 1958, čís. 45.
  9. DUARTE, O.; HUETE, M. Studies of pollination in jaboticaba (Myrciaria cauliflora (Mart.) Berg). Proceedings of the Interamerican Society for Tropical Horticulture. 2005, čís. 49. ISSN 0245-2528.
  10. DE SOUZA, Andre Rodrigues et al. Interaction between social wasps (Hymenoptera: Vespidae: Polistinae) and fruits of Myrciaria sp. (Myrtaceae). Anais do III Congresso Latino Americano de Ecologia. Sep. 2009. Dostupné online.
  11. LUCAS, Eve J. et al. Suprageneric phylogenetics of Myrteae, the generically richest tribe in Myrtaceae (Myrtales). Taxon. Nov. 2007, čís. 56(4), s. 1105-1128.
  12. GRANDTNER, M.M.; CHEVRETTE, Julien. Dictionary of trees. Volume 2. South America. [s.l.]: Elsevier, 2014. ISBN 978-0-12-396490-8. (anglicky)
  13. Food and fruit-bearing forest species: Examples from Latin America. FAO Forestry paper. Food & Agriculture Organisation, 1986, čís. 44(3). Dostupné online. ISBN 9251023727. (anglicky)
  14. a b LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky)

Externí odkazy

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Myrciarie: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Myrciarie (Myrciaria) je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy a bílými květy s mnoha tyčinkami. Plodem je kulovitá bobule. Rod zahrnuje 23 druhů a je rozšířen výlučně v tropické Americe. Většina druhů roste v nížinných tropických deštných lesích. Nejvýznamnějším druhem je Myrciaria dubia, poskytující ovoce známé v Amazonii jako camu-camu. Jedlé plody Myrciaria cauliflora vyrůstají v hojném počtu přímo z kmene stromu. Druh je v tropech pěstován jako ovocná a okrasná rostlina. Řada druhů byla přeřazena do rodu Plinia.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Myrciaria ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Myrciaria is a genus of large shrubs and small trees described as a genus in 1856.[5][3] It is native to Central and South America, Mexico, and the West Indies, with many of the species endemic to Brazil.[4] Common names include hivapuru, sabará, and ybapuru.

The jaboticabas are a significant commercial fruit in Brazil. The fruit is grapelike in size and appearance, and often likened to a muscadine grape in taste. Myrciaria dubia, the camu-camu berry, is grown primarily in flood-zone areas of Peru and has one of the highest vitamin C (ascorbic acid) concentrations of any fruit, alongside Terminalia ferdinandiana.

accepted species[4][6][7]
  1. Myrciaria alagoana Sobral - Alagoas
  2. Myrciaria alta T.B.Flores & Sobral - Espírito Santo
  3. Myrciaria borinquena Alain - Puerto Rico
  4. Myrciaria cambuca Costa-Lima & E.C.O.Chagas - E Brazil
  5. Myrciaria cordata O.Berg - Guyana, Bolívar, N Brazil
  6. Myrciaria cuspidata O.Berg - Brazil, Bolivia, Paraguay
  7. Myrciaria delicatula (DC.) O.Berg - Brazil, Bolivia, Paraguay, NE Argentina
  8. Myrciaria disticha O.Berg - E Brazil
  9. Myrciaria dubia (Kunth) McVaugh – Camu-camu - Guyana, Venezuela, N Brazil, Colombia, Ecuador, Peru
  10. Myrciaria evanida Sobral - E Brazil
  11. Myrciaria ferruginea O.Berg - Espírito Santo, Minas Gerais
  12. Myrciaria floribunda (H.West ex Willd.) O.Berg – Rumberry, guavaberry - from Mexico + West Indies to Paraguay
  13. Myrciaria glanduliflora (Kiaersk.) Mattos & D.Legrand - Minas Gerais
  14. Myrciaria glazioviana (Kiaersk.) G.M.Barroso ex Sobral – Cabeludinha, yellow jaboticaba - E Brazil
  15. Myrciaria glomerata O.Berg – Red cabeludinha - E Brazil
  16. Myrciaria guaquiea (Kiaersk.) Mattos & D.Legrand - E Brazil
  17. Myrciaria ibarrae Lundell - Guatemala, Campeche, Quintana Roo
  18. Myrciaria myrtifolia Alain - Puerto Rico
  19. Myrciaria pallida O.Berg - SE Brazil
  20. Myrciaria pilosa Sobral & Couto - Bahia, Minas Gerais
  21. Myrciaria plinioides Legr. - S Brazil
  22. Myrciaria puberulenta B.Holst - S Venezuela
  23. Myrciaria racemosa M.L.Kawas. - Ecuador
  24. Myrciaria rojasii D.Legrand. - Brazil, Paraguay
  25. Myrciaria rupestris (Ekman & Urb.) Z.Acosta - W Cuba
  26. Myrciaria strigipes O.Berg – Beach cabeludinha - E Brazil
  27. Myrciaria tenella (DC.) O.Berg - Hispaniola, Venezuela, French Guiana, Brazil, Peru, Bolivia, Paraguay, Uruguay, N Argentina
  28. Myrciaria una Costa-Lima & E.C.O.Chagas - NE Brazil
  29. Myrciaria vexator McVaugh – Blue grape - Costa Rica, Panama, Venezuela
  30. Myrciaria vismeifolia (Benth.) O.Berg- Venezuela, French Guiana, Suriname, Guyana, N Brazil, Peru, Bolivia

Formerly placed here

  • Plinia cauliflora (Gardner) O.Berg (as M. cauliflora (Mart.) O.Berg and *M. jaboticaba (Vell.) O.Berg)

References

Wikimedia Commons has media related to Myrciaria.
Wikispecies has information related to Myrciaria.
  1. ^ a b "Genus: Myrciaria O. Berg". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2009-01-27. Retrieved 2013-01-18.
  2. ^ lectotype designated by McVaugh, Taxon 5: 143 (30 Jul 1956)
  3. ^ a b Tropicos, Myrciaria O.Berg
  4. ^ a b c Kew World Checklist of Selected Plant Families
  5. ^ Berg, Otto Karl. 1856. Linnaea 27(2–3): 136, 320-338 in Latin
  6. ^ "GRIN Species Records of Myrciaria". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Retrieved 2013-01-18.
  7. ^ "Myrciaria O.Berg". Plants of the World Online. Kew Science. Retrieved 2021-01-15.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Myrciaria: Brief Summary ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Myrciaria is a genus of large shrubs and small trees described as a genus in 1856. It is native to Central and South America, Mexico, and the West Indies, with many of the species endemic to Brazil. Common names include hivapuru, sabará, and ybapuru.

The jaboticabas are a significant commercial fruit in Brazil. The fruit is grapelike in size and appearance, and often likened to a muscadine grape in taste. Myrciaria dubia, the camu-camu berry, is grown primarily in flood-zone areas of Peru and has one of the highest vitamin C (ascorbic acid) concentrations of any fruit, alongside Terminalia ferdinandiana.

accepted species Myrciaria alagoana Sobral - Alagoas Myrciaria alta T.B.Flores & Sobral - Espírito Santo Myrciaria borinquena Alain - Puerto Rico Myrciaria cambuca Costa-Lima & E.C.O.Chagas - E Brazil Myrciaria cordata O.Berg - Guyana, Bolívar, N Brazil Myrciaria cuspidata O.Berg - Brazil, Bolivia, Paraguay Myrciaria delicatula (DC.) O.Berg - Brazil, Bolivia, Paraguay, NE Argentina Myrciaria disticha O.Berg - E Brazil Myrciaria dubia (Kunth) McVaugh – Camu-camu - Guyana, Venezuela, N Brazil, Colombia, Ecuador, Peru Myrciaria evanida Sobral - E Brazil Myrciaria ferruginea O.Berg - Espírito Santo, Minas Gerais Myrciaria floribunda (H.West ex Willd.) O.Berg – Rumberry, guavaberry - from Mexico + West Indies to Paraguay Myrciaria glanduliflora (Kiaersk.) Mattos & D.Legrand - Minas Gerais Myrciaria glazioviana (Kiaersk.) G.M.Barroso ex Sobral – Cabeludinha, yellow jaboticaba - E Brazil Myrciaria glomerata O.Berg – Red cabeludinha - E Brazil Myrciaria guaquiea (Kiaersk.) Mattos & D.Legrand - E Brazil Myrciaria ibarrae Lundell - Guatemala, Campeche, Quintana Roo Myrciaria myrtifolia Alain - Puerto Rico Myrciaria pallida O.Berg - SE Brazil Myrciaria pilosa Sobral & Couto - Bahia, Minas Gerais Myrciaria plinioides Legr. - S Brazil Myrciaria puberulenta B.Holst - S Venezuela Myrciaria racemosa M.L.Kawas. - Ecuador Myrciaria rojasii D.Legrand. - Brazil, Paraguay Myrciaria rupestris (Ekman & Urb.) Z.Acosta - W Cuba Myrciaria strigipes O.Berg – Beach cabeludinha - E Brazil Myrciaria tenella (DC.) O.Berg - Hispaniola, Venezuela, French Guiana, Brazil, Peru, Bolivia, Paraguay, Uruguay, N Argentina Myrciaria una Costa-Lima & E.C.O.Chagas - NE Brazil Myrciaria vexator McVaugh – Blue grape - Costa Rica, Panama, Venezuela Myrciaria vismeifolia (Benth.) O.Berg- Venezuela, French Guiana, Suriname, Guyana, N Brazil, Peru, Bolivia
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Myrciaria ( Espanhol; Castelhano )

fornecido por wikipedia ES

Myrciaria es un género de arbustos o pequeños árboles pertenecientes a la familia Myrtaceae, son nativos de Sudamérica, especialmente de Paraguay.[2]​ los nombre comunes incluyen: jaboticaba, jabuticaba, guaperu, guapuru, hivapuru, sabara, ybapuru. Los jaboticabas son unas frutas comerciales muy significativas en Brasil, de donde son nativas la mayoría de las especies. M. cauliflora es muy parecida a la uva en el gusto.

M. dubia, crece en áreas inundadas del Perú y es una importante fuente de vitamina C.

Descripción

Son arbustos o árboles pequeños; variadamente pelosos, los pelos simples, o glabros excepto por los márgenes ciliados de las brácteas, bractéolas, lobos del cáliz y pétalos. Con ramitas débilmente comprimidas. Hojas opuestas, cartáceas o coriáceas, las nervaduras laterales numerosas, rectas y muy juntas. Inflorescencias en racimos axilares, los ejes típicamente 1 mm o menos, las flores sésiles o en pedicelos cortos, robustos; brácteas persistentes. Flores 4-meras; bractéolas persistentes, separadas o formando un involucro cupuliforme por debajo del botón y la flor; hipanto prolongado más allá del ovario, circuncísil en la base y deciduo inmediatamente después de la antesis, el hipanto, corola y estambres desprendiéndose como una unidad; lobos del cáliz imbricados, partiéndose irregularmente en la antesis; estambres unidos en la punta superior del tubo. Frutos en bayas, carnosos; semillas 1 o 2, el embrión similar al de Eugenia , no dividido y muy grande.[3]

Taxonomía

El género fue descrito por Otto Karl Berg y publicado en Linnaea 27(2–3): 136, 320. 1854[1856].[3]​ La especie tipo es: Myrciaria tenella (DC.) O. Berg.

Especies selectas

Referencias

  1. «Myrciaria». Royal Botanic Gardens, Kew: World Checklist of Selected Plant Families. Consultado el 29 de abril de 2010.
  2. Myrciaria en PlantList
  3. a b «Myrciaria». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 3 de marzo de 2013.

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores y editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ES

Myrciaria: Brief Summary ( Espanhol; Castelhano )

fornecido por wikipedia ES

Myrciaria es un género de arbustos o pequeños árboles pertenecientes a la familia Myrtaceae, son nativos de Sudamérica, especialmente de Paraguay.​ los nombre comunes incluyen: jaboticaba, jabuticaba, guaperu, guapuru, hivapuru, sabara, ybapuru. Los jaboticabas son unas frutas comerciales muy significativas en Brasil, de donde son nativas la mayoría de las especies. M. cauliflora es muy parecida a la uva en el gusto.

M. dubia, crece en áreas inundadas del Perú y es una importante fuente de vitamina C.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores y editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ES

Myrciaria ( Francês )

fornecido por wikipedia FR

Myrciaria est un genre de petits arbres de la famille des Myrtaceae. Le genre se retrouve essentiellement en Amérique du Sud, au Brésil.

Liste des espèces

Selon World Checklist of Selected Plant Families (WCSP) (16 juin 2011)[1] :

Notes et références

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Myrciaria: Brief Summary ( Francês )

fornecido por wikipedia FR

Myrciaria est un genre de petits arbres de la famille des Myrtaceae. Le genre se retrouve essentiellement en Amérique du Sud, au Brésil.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Myrciaria ( Italiano )

fornecido por wikipedia IT

Myrciaria (O.Berg, 1856) è un genere di piante appartenente alla famiglia delle Myrtaceae, diffuso nell'America centrale e meridionale[1].

Descrizione

Tassonomia

All'interno del genere Myrciaria sono incluse le seguenti 30 specie[1]:

Note

  1. ^ a b (EN) Myrciaria O.Berg | Plants of the World Online | Kew Science, su Plants of the World Online. URL consultato il 25 febbraio 2021.

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori e redattori di Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia IT

Myrciaria: Brief Summary ( Italiano )

fornecido por wikipedia IT

Myrciaria (O.Berg, 1856) è un genere di piante appartenente alla famiglia delle Myrtaceae, diffuso nell'America centrale e meridionale.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori e redattori di Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia IT

Myrciaria ( Português )

fornecido por wikipedia PT

Myrciaria é um género botânico pertencente à família Myrtaceae. Recentemente, várias espécies deste gênero foram reclassificadas no gênero Plinia.

O gênero está dividido em:[1]

  • Myrciaria subsect. Bullatae Mattos 1976
  • Myrciaria subsect. Eucauliflorae Mattos 1976
  • Myrciaria sect. Uniflorae O. Berg
  • Myrciaria subsect. Uniflorae
  • Myrciaria subsect. Unipedicelatae Mattos 1990

Espécies

Existem 31 espécies válidas, dentre elas:[2]

Myrciaria alagoana Sobral

Myrciaria axillaris Berg

Myrciaria borinquena Alain

Myrciaria ciliolata (Cambess.) O. Berg

Myrciaria cordata Berg

Myrciaria cuspidata Berg

Myrciaria delicatula (DC.) Berg

Myrciaria disticha Berg

Myrciaria dubia (Kunth) Mc Vaugh

Myrciaria evanida Sobral

Myrciaria ferruginea Berg

Myrciaria floribunda (West ex Willd.) Berg

Myrciaria glanduliflora (Kiaersk.) J. R. Mattos & D. Legrand

Myrciaria glazioviana (Kiaersk.) G. M. Barroso ex Sobral

Myrciaria glomerata Berg

Myrciaria guaquiea (Kiaersk.) J. R. Mattos & D. Legrand

Myrciaria ibarrae Lundell

Myrciaria leucadendron Berg

Myrciaria myrtifolia A. H. Liogier

Myrciaria pallida Berg

Myrciaria pilosa Sobral & Couto

Myrciaria plinioides C. D. Legrand

Myrciaria puberulenta B. Holst

Myrciaria racemosa M. L. Kawas.

Myrciaria rojasii C. D. Legrand

Myrciaria rupestris (Ekman & Urb.) Z. Acosta

Myrciaria silveirana C. D. Legrand

Myrciaria strigipes Berg

Myrciaria tenella (DC.) O. Berg

Myrciaria vexator Mc Vaugh

Myrciaria vismeifolia (Benth.) O. Berg

Referências

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Myrciaria: Brief Summary ( Português )

fornecido por wikipedia PT

Myrciaria é um género botânico pertencente à família Myrtaceae. Recentemente, várias espécies deste gênero foram reclassificadas no gênero Plinia.

O gênero está dividido em:

Myrciaria subsect. Bullatae Mattos 1976 Myrciaria subsect. Eucauliflorae Mattos 1976 Myrciaria sect. Uniflorae O. Berg Myrciaria subsect. Uniflorae Myrciaria subsect. Unipedicelatae Mattos 1990
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Мирциария ( Russo )

fornecido por wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Rosanae
Порядок: Миртоцветные
Семейство: Миртовые
Род: Мирциария
Международное научное название

Myrciaria O.Berg, 1856

Виды Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
ITIS 27270NCBI 260136EOL 2508651GRIN g:7907IPNI 326101-2

Мирциария (лат. Myrciaria) — род растений семейства Миртовые. Виды Мирциарии распространены в тропических областях Южной Америки, особенно в Бразилии. Виды рода — небольшие деревья или крупные кустарники.

Плоды некоторых видов Мирциарии съедобны. Наиболее известна в этом отношении Жаботикаба (Myrciaria cauliflora). Она культивируется в коммерческих масштабах в Бразилии и в соседних странах. Её плоды по размеру и внешнему виду напоминают виноград.

Мирциария сомнительная (Myrciaria dubia) культивируется в заливаемых водой районах Амазонской низменности. Её плоды очень богаты витамином C (аскорбиновая кислота).

Виды

По информации базы данных The Plant List, род включает 26 видов[2]:


Вид Жаботикаба (Myrciaria cauliflora (Mart.) O.Berg) переведён в род Плиния (Plinia).

Таксономическая схема

отдел Цветковые, или Покрытосеменные (классификация согласно Системе APG II) порядок Миртоцветные ещё 44 порядка цветковых растений, из которых к миртоцветным наиболее близки порядки Гераниецветные и Кроссосомоцветные семейство Миртовые ещё тринадцать семейств, в том числе Дербенниковые, Кипрейные, Комбретовые род Мирциария ещё около 130 родов, в том числе Акмена, Евгения, Мирт, Сизигиум, Эвкалипт около 20 видов

Фотографии

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
  2. Myrciaria (англ.). The Plant List. Version 1.1. (2013). Проверено 16 августа 2016.


Дубовый лист Это заготовка статьи по ботанике. Вы можете помочь проекту, дополнив её.  title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Авторы и редакторы Википедии

Мирциария: Brief Summary ( Russo )

fornecido por wikipedia русскую Википедию

Мирциария (лат. Myrciaria) — род растений семейства Миртовые. Виды Мирциарии распространены в тропических областях Южной Америки, особенно в Бразилии. Виды рода — небольшие деревья или крупные кустарники.

Плоды некоторых видов Мирциарии съедобны. Наиболее известна в этом отношении Жаботикаба (Myrciaria cauliflora). Она культивируется в коммерческих масштабах в Бразилии и в соседних странах. Её плоды по размеру и внешнему виду напоминают виноград.

Мирциария сомнительная (Myrciaria dubia) культивируется в заливаемых водой районах Амазонской низменности. Её плоды очень богаты витамином C (аскорбиновая кислота).

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Авторы и редакторы Википедии