dcsimg
Creatures » » Heterokont » » Diatoms » » Naviculaceae »

Adlafia bryophila (J. B. Petersen) Gerd Moser, Lange-Bertalot & D. Metzeltin 1998

Adlafia bryophila ( Polish )

provided by wikipedia POL
Systematyka[1] Domena Jądrowce Supergrupa Chromalveolata Królestwo Protisty Gromada Bacillariophyta Klasa Bacillariophyceae Podklasa Bacillariophycidae Rząd Cymbellales Rodzina Anomoeoneidaceae Rodzaj Adlafia Gatunek Adlafia bryophila Nazwa systematyczna Adlafia bryophila (J.B.Petersen) Lange-Bertalot & Metzeltin 1998
The diatoms Biology and morphology of the genera. pp. [i-ix], 1-747. Cambridge: Cambridge University Press. Synonimy

Navicula bryophila J.B.Petersen 1928 Navicula subtilissima var. bryophila (J.B.Petersen) A.Cleve 1934

Adlafia bryophila (syn. Navicula bryophila[2]) – gatunek okrzemek występujący w czystych wodach słodkich[3]. Pierwszy raz opisany w Islandii[1]. Jest kosmopolityczny i spotykany w różnych siedliskach.

Morfologia

Okrywy z często równoległymi, rzadziej lekko wypukłymi brzegami, lekko wyciągniętymi, tępo zaokrąglonymi końcami. Długość 10–20 (25) μm, szerokość (2,5) 3–4 μm. Prążki 29–36 w 10 μm, silnie promieniste, poniżej końców gwałtownie zmieniają się na konwergentne. W części środkowej okrywy niektóre prążki mogą być naprzemiennie silniej lub słabiej skrócone. Pole środkowe bardzo małe, czasami nie występuje ze względu na niejednakowo skrócone prążki. Rafa nitkowata[3].

Ekologia

Gatunek występuje przede wszystkim w strumieniach i jeziorach Europy środkowej, natomiast w większych rzekach niemal nie występuje. Optymalne warunki występowania znajduje w jeziorach górskich, ale także i w wodach stojących obszarów wyżynnych i na nizinach. Miejscami występuje w populacjach reprezentowanych przez liczne osobniki. Wrażliwa na zanieczyszczenia organiczne przekraczające poziom słabej β-mezosaprobii, przy czym bardzo tolerancyjna względem mineralizacji[3]

W polskim wskaźniku okrzemkowym dla oceny stanu ekologicznego rzek (IO) przypisano mu wartość wskaźnika trofii równą 1,3 natomiast wskaźnika saprobii 1,1, co potwierdza preferencje do wód dość czystych. Gatunek referencyjny dla rzek o podłożu węglanowym i krzemianowym[2].

Gatunki podobne

Podobnym z wyglądu gatunkiem jest Adlafia suchlandtii, ale ona posiada co najwyżej lekko wyciągnięte końce, przeciętnie nieco węższe okrywy i rzadziej ustawione prążki (26–28 w 10 μm). Rzadko występująca Adlafia aquaeductae (Krasske) Lange-Bertalot jest większa (długość 20–26 μm, szerokość 4–4,5 μm) i posiada większe, poprzecznie rozszerzone pole środkowe[3].

Przypisy


  1. a b Adlafia bryophila (J.B.Petersen) Lange-Bertalot :: Algaebase, www.algaebase.org [dostęp 2019-01-14] .
  2. a b AleksandraA. Zgrundo" AleksandraA., Podręcznik do monitoringu i oceny rzecznych jednolitych części wód powierzchniowych na podstawie fitobentosu, ŁukaszŁ. Peszek, AnitaA. Poradowska, Warszawa 2018, s. 28, 45 .
  3. a b c d MałgorzataM. Bąk MałgorzataM., "Klucz do oznaczania okrzemek w fitobentosie na potrzeby oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych w Polsce", wyd. I, Warszawa 2012, s. 39, ISBN 978-83-61227-96-0 .
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Adlafia bryophila: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Adlafia bryophila (syn. Navicula bryophila) – gatunek okrzemek występujący w czystych wodach słodkich. Pierwszy raz opisany w Islandii. Jest kosmopolityczny i spotykany w różnych siedliskach.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL