dcsimg

Cichorium pumilum ( Polish )

provided by wikipedia POL

Cichorium pumilum Jacq. – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Afryka Północna (Makaronezja, Egipt, Libia, Maroko, Tunezja), Azja Zachodnia, Kaukaz i Europa Południowa (Albania, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Włochy i Czarnogóra), ale rozprzestrzenił się i obecnie występuje także na Azorach, w Belgii, Niemczech, Polsce i Szwajcarii[3].

Zastosowanie

Młode liście i korzenie są jadalne. Uważa się, że od Egipcjan Żydzi nauczyli się spożywania w okresie Paschy mięsa z gorzkimi ziołami (Lb 9,11). Niektórzy badacze roślin biblijnych są zdania, że wśród tych ziół znajdowały się cykoria podróżnik i Cichorium pumilum. Arabowie do dzisiaj spożywają mięso z gorzkimi ziołami, są wśród nich obydwa wymienione gatunki cykorii, które wśród innych ziół są sprzedawane na straganach[4].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  2. a b The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-11-25].
  4. Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Cichorium pumilum: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Cichorium pumilum Jacq. – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Afryka Północna (Makaronezja, Egipt, Libia, Maroko, Tunezja), Azja Zachodnia, Kaukaz i Europa Południowa (Albania, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Włochy i Czarnogóra), ale rozprzestrzenił się i obecnie występuje także na Azorach, w Belgii, Niemczech, Polsce i Szwajcarii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL