dcsimg

Chimonanthus nitens ( Polish )

provided by wikipedia POL

Chimonanthus nitens Oliv. – gatunek rośliny z rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae Lindl.). Występuje naturalnie w Japonii oraz południowych i wschodnich Chinach – w prowincjach Anhui, Fujian, Kuejczou, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Junnan i Zhejiang oraz w regionie autonomicznym Kuangsi[3][4].

Morfologia

Pokrój
Zimozielony krzew dorastający do 1–6 m wysokości. Młode gałązki są owłosione i czworokątne w przekroju poprzecznym[3].
Liście
Naprzeciwległe. Mają kształt od eliptycznego do owalnie lancetowatego. Mierzą 2–13 cm długości oraz 1–5,5 cm szerokości. Są nagie, mniej lub bardziej skórzaste[3]. Górna powierzchnia jest błyszcząca i ziemnozielona, natomiast od spodu mają jasnozielona barwę[5]. Blaszka liściowa jest całobrzega[5], o nasadzie od rozwartej do zbiegającej po ogonku i spiczastym wierzchołku. Ogonek liściowy jest nagi i dorasta do 3–10 mm długości[3].
Kwiaty
Obupłciowe, pojedyncze, rozwijają się w kątach pędów. Mają barwę od żółtawej do żółtobiaławej i 7–10 mm średnicy. Listków okwiatu jest 20–24, mają kształt od owalnego do podłużnego[3].
Owoce
Niełupki o elipsoidalnym kształcie, osiągają 10–13 mm długości. Są zamknięte w dzbankowatym lub niemal dzwonkowatym, zwężonym przy wierzchołku, mniej lub bardziej owłosionym dnie kwiatowym o długości 2,5 cm oraz szerokości 1–2,5 cm i brązowozielonkawej barwie[3].

Biologia i ekologia

Rośnie w widnych lasach. Kwitnie od października do stycznia, natomiast owoce dojrzewają od kwietnia do sierpnia[3]. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu[4].

Badania wykazały, że roślina zawiera związku chemiczne, które wykazały umiarkowane działanie hamujące aktywność gatunku bakterii Micrococcus luteus[6].

Zmienność

W obrębie tego gatunku wyróżniono jedną odmianę[2]:

  • Chimonanthus nitens var. salicifolius (S.Y.Hu) H.D.Zhang – występuje naturalnie we wschodnich Chinach – w prowincjach Anhui, Jiangxi oraz Zhejiang. Liście mają podłużnie eliptyczny kształt, mierzą 6–13 cm długości oraz 2–3 cm szerokości, są nagie, niemal skórzaste. Blaszka liściowa jest o klinowej nasadzie i spiczastym wierzchołku. Ogonek liściowy jest owłosiony i dorasta do 3–6 mm długości. Kwiaty mają żółtawą barwę. Listków okwiatu jest 15–17 – zewnętrzne są eliptyczne i owłosione od zewnętrznej strony, w okółku środkowym są równowąskie, natomiast wewnętrzne mają lancetowaty kształt. Kwiaty mają 4–5 żółtawych pręcików oraz 6–8 słupków. Owocami są niełupki o podłużnym kształcie, osiągają 10–14 mm długości, są owłosione i mają brązową barwę. Są zamknięte w eliptycznym dnie kwiatowym, zwężonym przy wierzchołku i mierzącym 2,5–3,5 cm długości. Rośnie w lasach. Kwitnie od sierpnia do października, natomiast owoce dojrzewają od października do grudnia[7].

Zastosowanie

Korzenie tego gatunku są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej w leczeniu stłuczeń, reumatyzmu czy przeziębienia[3].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
  2. a b c Chimonanthus nitens Oliv. (ang.). The Plant List. [dostęp 26 października 2016].
  3. a b c d e f g h Chimonanthus nitens (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 26 października 2016].
  4. a b Chimonanthus nitens - Calycanthaceae (ang.). Plant of the Week. [dostęp 26 października 2016].
  5. a b Chimonanthus nitens Oliv. (ang.). uni-ulm.de. [dostęp 26 października 2016].
  6. Li Q.J., Wang M.L., Yang X.S., Ma L., Hao X.J.: Two new coumarin glycosides from Chimonanthus nitens (ang.). W: J Asian Nat Prod Res. 2013;15(3):270-5 [on-line]. National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, 2013-02-19. [dostęp 26 października 2016].
  7. Chimonanthus salicifolius (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 26 października 2016].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Chimonanthus nitens: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Chimonanthus nitens Oliv. – gatunek rośliny z rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae Lindl.). Występuje naturalnie w Japonii oraz południowych i wschodnich Chinach – w prowincjach Anhui, Fujian, Kuejczou, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Junnan i Zhejiang oraz w regionie autonomicznym Kuangsi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL