dcsimg

Pseudapocyrtus legorskyi ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pseudapocyrtus legorskyigatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Entiminae.

Gatunek ten opisany został w 2012 roku przez Andreasa Linka i Herberta Zettela[1].

Chrząszcz o ciele długości od 8,8 do 10,6 mm u samców i od 9,7 do 11,9 mm u samic. Ubarwiony czarno z jaśniejszymi (jasnorudymi do ciemnokasztanowych): trzonkami i nasadowymi częściami funikulusów czułków, goleniami i większymi częściami ud oraz dyskami przedplecza i pokryw. Mała i wąska głowa ma na spodzie V-kształtne wgłębienie. Kuliste przedplecze jest na dysku grubo guzkowane a na przednim i tylnym brzegu prawie gładkie do lekko szagrynowanego. Pokrywy silnie kuliste. U samicy ich wierzchołek zmodyfikowany: występuje około dwukrotnie głębsze niż szersze wcięcie szwowe i oddzielone ostrymi ząbkami, półokrągłe, płytsze wcięcia przedwierzchołkowe[1].

Ryjkowiec znany tylko z Parku Narodowego Bicol, gdzie okazy odłowiono w zdegradowanym lesie dwuskrydlowym oraz na obrzeżach lasów. Prawdopodobnie gatunek endemiczny dla podregionu bikolskiego regionu biogeograficznego "Wielkiego Luzonu"[1].

Przypisy

  1. a b c Andreas Link, Herbert Zettel. A new species of Pseudapocyrtus H eller , 1912 (Coleoptera: Curculionidae) from southern Luzon, The Philippines. „Zeitschrift der Arbeitsgemeinschaft Österreichischer Entomologen”. 64, s. 61-66, 2012.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pseudapocyrtus legorskyi: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pseudapocyrtus legorskyi – gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Entiminae.

Gatunek ten opisany został w 2012 roku przez Andreasa Linka i Herberta Zettela.

Chrząszcz o ciele długości od 8,8 do 10,6 mm u samców i od 9,7 do 11,9 mm u samic. Ubarwiony czarno z jaśniejszymi (jasnorudymi do ciemnokasztanowych): trzonkami i nasadowymi częściami funikulusów czułków, goleniami i większymi częściami ud oraz dyskami przedplecza i pokryw. Mała i wąska głowa ma na spodzie V-kształtne wgłębienie. Kuliste przedplecze jest na dysku grubo guzkowane a na przednim i tylnym brzegu prawie gładkie do lekko szagrynowanego. Pokrywy silnie kuliste. U samicy ich wierzchołek zmodyfikowany: występuje około dwukrotnie głębsze niż szersze wcięcie szwowe i oddzielone ostrymi ząbkami, półokrągłe, płytsze wcięcia przedwierzchołkowe.

Ryjkowiec znany tylko z Parku Narodowego Bicol, gdzie okazy odłowiono w zdegradowanym lesie dwuskrydlowym oraz na obrzeżach lasów. Prawdopodobnie gatunek endemiczny dla podregionu bikolskiego regionu biogeograficznego "Wielkiego Luzonu".

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL