dcsimg

Paederus balcanicus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Paederus balcanicusgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Chrząszcz o wydłużonym i lekko wypukłym ciele długości od 7,5 do 8,5 mm. Głowa jest nie więcej niż półtora raza szersza niż jej długość zmierzona od przedniej krawędzi oka do szyi. W widoku od góry skroń jest dwukrotnie dłuższa niż oko. Ku tyłowi obrys głowy jest bardzo silnie zwężony. Czułki są smukłe i długie, o zaczernionych wierzchołkach. Żuwaczki są ubarwione żółto. Przedplecze jest co najwyżej nieco węższe od pokryw, o brzegach bocznych nieobrębionych i ku tyłowi zbieżnych. Pokrywy są wyraźnie dłuższe od przedplecza, nierozszerzone ku tyłowi, zaopatrzone w wyraźnie barki. Odnóża mają zaczernione szczyty ud, czerwonożółte golenie i zaczernione wierzchołki poszczególnych członów stóp. Punkty na odwłoku są rozmieszczone rzadziej niż u podobnego żarlinka gromadnego[1].

Owad znany z Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Grecji, południowej Rosji i Bliskiego Wschodu[2]. Zasiedla błotniste pobrzeża wód[1].

Przypisy

  1. a b Andrzej Szujecki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 24 c Kusakowate - Staphylinidae: Kiepurki - Euaesthetinae, Żarlinki - Paederinae. Warszawa: PWN, PTEnt., 1965.
  2. Paederus (Paederus) balcanicus. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-08-08].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Paederus balcanicus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Paederus balcanicus – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Chrząszcz o wydłużonym i lekko wypukłym ciele długości od 7,5 do 8,5 mm. Głowa jest nie więcej niż półtora raza szersza niż jej długość zmierzona od przedniej krawędzi oka do szyi. W widoku od góry skroń jest dwukrotnie dłuższa niż oko. Ku tyłowi obrys głowy jest bardzo silnie zwężony. Czułki są smukłe i długie, o zaczernionych wierzchołkach. Żuwaczki są ubarwione żółto. Przedplecze jest co najwyżej nieco węższe od pokryw, o brzegach bocznych nieobrębionych i ku tyłowi zbieżnych. Pokrywy są wyraźnie dłuższe od przedplecza, nierozszerzone ku tyłowi, zaopatrzone w wyraźnie barki. Odnóża mają zaczernione szczyty ud, czerwonożółte golenie i zaczernione wierzchołki poszczególnych członów stóp. Punkty na odwłoku są rozmieszczone rzadziej niż u podobnego żarlinka gromadnego.

Owad znany z Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Grecji, południowej Rosji i Bliskiego Wschodu. Zasiedla błotniste pobrzeża wód.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL