dcsimg

Stenus asphaltinus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Stenus asphaltinusgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny myśliczków (Steninae).

Gatunek ten został opisany w 1840 roku przez Wilhelma Ferdinanda Erichsona[1].

Chrząszcz o ciele długości od 4,8 do 5,5 mm. Przedplecze głęboko, gęsto i szorstko punktowane z płaską bruzdą pośrodku. Na jednobarwnych pokrywach punktowanie jest jeszcze silniejsze i punkty łączą się w rynienkowate bruzdy. Początkowe tergity odwłoka pozbawione są listewek pośrodku części nasadowych. Co najmniej cztery pierwsze tergity mają boczne brzegi odgraniczone szerokimi bruzdami. Odnóża są w czarne lub brunatnoczarne. Smukłe tylne stopy prawie dorównują długością goleniom[2].

Owad palearktyczny, znany z Europy z wyjątkiem jej części północnej i wschodniej. Zasiedla tereny górskie od dolin po około 2000 m n.p.m. Spotykany na brzegach wód, skrajach lasów, rumowiskach i pod opadłymi liśćmi. W Polsce notowany na nielicznych stanowiskach na południu kraju[3][2].

Przypisy

  1. Lee H. Herman. Catalog of the Stapylinidae (Inscecta: Coleoptera). 1758 to the End of Second Millenium. IV Staphylinine Group (Part I): Euastethinae, Leptotyphlinae, Megalopsidiinae, Oxyporinae, Pseudopsinae, Solieriinae, Steninae. „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 265, s. 1807-2440, 2001. Nowy Jork.
  2. a b Andrzej Szujecki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 24 b Kusakowate - Staphylinidae: Myśliczki - Steninae. Warszawa: PWN, PTEnt., 1961.
  3. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Staphylinidae część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (6), 1979.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Stenus asphaltinus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Stenus asphaltinus – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny myśliczków (Steninae).

Gatunek ten został opisany w 1840 roku przez Wilhelma Ferdinanda Erichsona.

Chrząszcz o ciele długości od 4,8 do 5,5 mm. Przedplecze głęboko, gęsto i szorstko punktowane z płaską bruzdą pośrodku. Na jednobarwnych pokrywach punktowanie jest jeszcze silniejsze i punkty łączą się w rynienkowate bruzdy. Początkowe tergity odwłoka pozbawione są listewek pośrodku części nasadowych. Co najmniej cztery pierwsze tergity mają boczne brzegi odgraniczone szerokimi bruzdami. Odnóża są w czarne lub brunatnoczarne. Smukłe tylne stopy prawie dorównują długością goleniom.

Owad palearktyczny, znany z Europy z wyjątkiem jej części północnej i wschodniej. Zasiedla tereny górskie od dolin po około 2000 m n.p.m. Spotykany na brzegach wód, skrajach lasów, rumowiskach i pod opadłymi liśćmi. W Polsce notowany na nielicznych stanowiskach na południu kraju.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL