dcsimg

Liturgusa

provided by wikipedia EN

Liturgusa is the type genus of praying mantises of the family Liturgusidae.[1] The genus consists of more than twenty species with a Neotropical distribution.[2]

The behaviour of Liturgusa species is remarkable in that, in contrast to other mantises, they do not ambush their prey, but use an active hunting method at high walking speed.[3]

Species

The Mantodea Species File[1] lists:

References

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Liturgusa: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Liturgusa is the type genus of praying mantises of the family Liturgusidae. The genus consists of more than twenty species with a Neotropical distribution.

The behaviour of Liturgusa species is remarkable in that, in contrast to other mantises, they do not ambush their prey, but use an active hunting method at high walking speed.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Liturgusa ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Liturgusa es un género de mantis de la familia Liturgusidae.

Especies

Las especies de este género son:[1]

Referencias

  1. [1] Texas A&M University
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Liturgusa: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Liturgusa es un género de mantis de la familia Liturgusidae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Liturgusa ( Polish )

provided by wikipedia POL

Liturgusarodzaj modliszek z rodziny Liturgusidae i podrodziny Liturgusinae. Obejmuje 24 opisane gatunki. Zamieszkują one krainę neotropikalną, od Meksyku po Boliwię i wschód Brazylii. Zasiedlają głównie nizinne, wilgotne lasy deszczowe. Przebywają na pniach i konarach drzew. Szybko biegają i rzadko latają.

Opis

 src=
Głowa nimfy z rodzaju Liturgusa
 src=
Przedstawicielka rodzaju zamaskowana na tle porostów
 src=
Przedstawicielka rodzaju zamaskowana na pniu
 src=
Przedstawicielka rodzaju w trakcie linienia
 src=
Nieoznaczona przedstawicielka rodzaju
 src=
Materiał typowy Liturgusa dominica: na górze allotypowa samica, a na dole holotypowy samiec
 src=
Materiał typowy: na górze holotypowa samica Liturgusa neblina, a na dole holotypowy samiec Liturgusa zoae

Samce osiągają od 18,59 do 29,16 mm, a samice od 14,64 do 52,03 mm długości ciała, którego kształt jest spłaszczony grzbietobrzusznie z bardzo długimi odnóżami. Ubarwienie jest maskujące, złożone z rozmytego lub ostro odgraniczonego wzoru obejmującego barwy: czarną, brązową, jasnosłomkową, białą, szarą czy zieloną. Szersza niż dłuższa głowa zaopatrzona jest w duże, wystające poza obrys głowy w widoku od przodu i z boku oczy złożone o zaokrąglonym kształcie. Ponadto występują trzy przyoczka, z których środkowe leży z przodu i pozostałe po bokach. U samców przyoczka są lepiej wykształcone, zaś u samic są zredukowane i bardziej płaskie. Wzgórki jukstaokularne są u samic dobrze, a u samców w różnym stopniu wykształcone. Czoło jest poniżej środkowego przyoczka wciśnięte i zaopatrzone w poprzeczną, pośrodku dogrzbietowo wygiętą listewkę, łączącą boczne brzegi panewek czułkowych. Nadustek jest najszerszy na wypukłej krawędzi górnej i wyposażony w poprzeczną listewkę pośrodku. Warga górna ma zaokrąglony koniec. Nitkowate czułki są z rzadka porośnięte szczecinkami i nie mają obrączkowania. Szerokość głowy waha się od 4,36 do 6,34 mm u samców i od 4,42 do 7,91 mm u samic[1].

Przedplecze jest kwadratowe do wydłużonego, u samców długości 5,03–8,84 mm i szerokości 1,9–3,18 mm, a u samic długości 5,16–13,12 mm i szerokości 2,19–4,49 mm. Powierzchnię ma gładką lub z rozproszonymi guzkami, podzieloną na przednią prozonę o bokach równoległych, zwężonych ku przodowi lub wypukłych i tylną metazonę o bokach równoległych, zwężonych ku tyłowi lub wklęsłych. Nabrzmiałości nadbiodrowe i szwy nadbiodrowe są na przedpleczu dobrze zaznaczone. Przednie odnóża mają tęgie uda o długości 5,4–8,1 mm u samców i 5,22–12,24 mm u samic, prostej lub wklęsłej krawędzi grzbietowej, 12–17 dobrze rozwiniętych kolcach przednio-brzusznych, 4 dobrze rozwiniętych tylno-brzusznych i 4 dyskoidalnych. Pośrodkowo od kolców tylno-brzusznych biegnie rząd drobnych guzków. Golenie przednich odnóży mają 7–11 tęgich kolców przednio-brzusznych i 7 kolców tylno-brzusznych. Spośród kolców tylno-brzusznych pierwszy jest najmniejszy, drugi lub trzeci największy, a ostatni wchodzi w spoczynku w dobrze wykształcony dołek na udzie. Odnóża środkowej i tylnej pary są bieżne, długie, smukłe, o obrączkowanych udach i goleniach. Ich uda zaopatrzone są w listewkę brzuszną, a niekiedy też grzbietową; te środkowej pary mają 3,32–11,15 mm długości u samców i 6,47–14,62 mm u samic, a te tylnej pary 6,61–11,64 mm długości u samców i 6,56–14,87 mm u samic. Golenie środkowych i tylnych odnóży są wydłużone i zaopatrzone w dobrze rozwinięte ostrogi na szczytach. Golenie środkowe mają 4,78–8,83 mm długości u samców i 4,83–12,35 mm u samic, a tylne: 6,05–12 mm długości u samców i 6,9–17,08 mm u samic. Stopy środkowej pary mają 4,33–8,07 mm długości u samców i 4,56–10,74 mm u samic, a tylnej: 6,24–11,52 mm długości u samców i 6,38–14,80 mm u samic[1].

Skrzydła są rozwinięte u obu płci. Przednia ich para ma 0,74–17,91 mm długości u samców i 12,36–26,96 mm długości u samic. Jej ubarwienie jest marmurkowe, często z nieregularnymi przepaskami w zajmującym 2–5% szerokości skrzydła polu kostalnym, niekiedy jest asymetryczne: jedno skrzydło jest wyraźnie marmurkowane a drugie rdzawe lub przyciemnione z marmurkowaniem słabo zaznaczonym. Tylna para skrzydeł przezroczysta, przydymiona, rdzawa, żółta lub pomarańczowa, osiąga 8,12–14,19 mm długości u samców i 9,29–21,2 mm u samic[1].

Odwłok rozszerza się do okolic piątego–siódmego segmentu, po czym zwęża się ku końcowi, aczkolwiek u smukłych gatunków jego boki mogą być prawie równoległe. Tergity tylnej połowy odwłoka mogą być niezmodyfikowane lub zaopatrzone w tylno-boczne wyrostki. Przysadki odwłokowe są długie, walcowate, zwężone ku końcom i porośnięte szczecinkami. Płytka nadodbytowa (dziesiąty tergit[2]) ma w różnym stopniu zaokrąglony wierzchołek. U samców płytka subgenitalna (dziewiąty sternit[2]) ma zaokrąglony i nieco nieregularny wierzchołek[1].

Biologia i ekologia

Większość gatunków zasiedla nizinne, wilgotne lasy deszczowe, ale L. maya znajdywana była również podczas pory suchej w lasach liściastych zrzucających liście. Modliszki te zasiedlają pnie, konary i gałęzie drzew, preferując takie o gładkiej korze, choć spotykane są także na pniach w połowie porośniętych mchami. Ich ubarwienie maskuje je na tle kory lub porostów. Na pniach modliszki te oczekują na ofiarę ustawione pionowo głową w dół z przodem ciała uniesionym, a tylnym końcem stykającym się lub prawie stykającym z podłożem. Nie jest jasne, jaką pozycję przyjmują w piętrze koron. Istnieje związek pomiędzy rozmiarami owada a średnicą wybieranego pnia[1].

Modliszki te potrafią bardzo szybko biegać, przypominając ruchem trzyszcze. Bieg na przeciwną stronę pnia lub w jego górę ku koronom drzew jest ich preferowaną metodą ucieczki. Lot ich jest obserwowany rzadko, ale bywa, że samce L. fossetti przylatują nocą do światła, samce L. algorei wykorzystują krótki lot do ucieczki, a samice L. maya po krótkim locie ucieczkowym opadają na dno lasu, gdzie wykazują tanatozę[1].

Samice przytwierdzają ooteki do substratu, najczęściej do kory. Kształt tych kapsułek jest sferyczny, a jaja rozmieszczone są w nich w pośrodkowym rządku, w jednej linii z wyrostkiem rurkowatym, w przestrzeni wypełnionej powietrzem. Larwy wylęgają się, wychodząc przez pustą rurkę, ustawioną grzbietowo-środkowo pod kątem 45° względem substratu[1].

Rozmieszczenie geograficzne

Takson neotropikalny, rozprzestrzeniony od Meksyku na północnym zachodzie, przez Dominikę, Trynidad, kraje Ameryki Centralnej, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Peru, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską po Boliwię na południu oraz wschodnią Brazylię na wschodzie. Najdalej na północ sięga L. maya, znana z północnych okolic stolicy Meksyku. Najdalej na południe, bo do zachodnich okolic Santa Cruz, sięgają L. nebulosa i L. kirtlandi[1]. W Brazylii i Peru występuje po 7 gatunków (zobacz też: modliszki Peru)[1][3], w Ekwadorze, Kolumbii, Panamie i Wenezueli po 5 gatunków, w Kostaryce 4 gatunki, a w Boliwii, Gujanie, Gujanie Francuskiej, Gwatemali, Nikaragui i Surinamie po 3 gatunki[1][4].

Większość gatunków cechuje się znacznym stopniem endemizmu, będąc ograniczonymi do pojedynczych krajów, regionów lub wysp. Wyjątkami są rozsiedlona od Meksyku po południowe Peru L. maya oraz mające liczone w tysiącach km² zasięgi amazońskie L. nubeculosa i L. tessae. Według G.J. Svensona badania genetyczne populacji tych trzech taksonów mogą ujawnić w ich obrębie gatunki kryptyczne[1].

Taksonomia

Rodzaj ten wprowadzony został w 1869 roku przez Henriego L.F. de Saussure jako Liturgousa i bez wyznaczenia gatunku typowego[5]. Pisownię na Liturgusa poprawił w 1877 roku Carl Stål[6]. Nazwa rodzajowa pochodzi od słowa „liturgus”, będącego latynizacją starogreckiego λειτουργός i oznaczającego „uczestnika liturgii”. W 1904 roku William Forsell Kirby wyznaczył L. cayennensis jego gatunkiem typowym[7]. Z kolei w 1927 roku Ermanno Giglio-Tos wyznaczył gatunkiem typowym rodzaju Mantis annulipes Audinet Serville, 1838[8]. Krok ten był niezgodny z ICZN, ale mimo to część późniejszych autorów uznawała M. annulipes gatunkiem typowym rodzaju. W 2014 roku Gavin Svenson dokonał redeskrypcji i rewizji taksonomicznej rodzaju, opisując 16 nowych jego gatunków oraz wyodrębniając z niego nowe rodzaje: Corticomantis i Fuga[1].

Po rewizji z 2014 do rodzaju tego należą 24 opisane gatunki[1][9]:

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m Gavin J. Svenson. Revision of the Neotropical bark mantis genus Liturgusa Saussure, 1869 (Insecta, Mantodea, Liturgusini). „ZooKeys”. 390, s. 1–214, 2014. DOI: 10.3897/zookeys.390.666.
  2. a b Piotr Naskręcki: rząd: modliszki – Mantodea. W: Zoologia: Stawonogi. T. 2, cz. 2 Tchawkodyszne. Czesław Błaszak (red. nauk.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 186.
  3. Julio Rivera, Clorinda Vergara-Cobián. A checklist of the praying mantises of Peru: new records, one new genus (Liturgusa gen. n.) and biogeographic remarks (Insecta, Mantodea). „Zootaxa”. 4337 (3), s. 361–389, 2017. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4337.3.3.
  4. Shveta Patel, Garima Singh, Rajendra Singh. A checklist of global distribution of Liturgusidae and Thespidae (Mantodea: Dictyoptera). „Journal of Entomology and Zoology Studies”. 4 (6), s. 793-803, 2016. ISSN 2349-6800.
  5. H. de Saussure. Essai d‘un Système des Mantides. „Mittheilungen der Schweizer. entomologischen Gesellsehaft”. 3 (2), s. 49-73, 1869.
  6. C. Stål. Systema Mantodeorum. Essai d‘une systematisation nouvelle des Mantodées. „Bihang till Kongl. Svenska vetenskaps-akademiens handlinger”. 4 (10), s. 1-91, 1877.
  7. W.F. Kirby: A synonymic Catalogue of Orthoptera. I. Orthoptera Euplexoptera, Cursoria et Gressoria). Vol. 1. London: British Museum, Nat. Hist, 1904.
  8. E. Giglio-Tos: Mantidae. W: Das Tierreich. Berlin: Walter de Gruyter & Co., 1927.
  9. Daniel Otte, Lauren Spearman, Martin B.D. Stiewe, David C. Eades: genus Liturgusa Saussure, 1869. W: Mantodea Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2018-12-19].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Liturgusa: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Liturgusa – rodzaj modliszek z rodziny Liturgusidae i podrodziny Liturgusinae. Obejmuje 24 opisane gatunki. Zamieszkują one krainę neotropikalną, od Meksyku po Boliwię i wschód Brazylii. Zasiedlają głównie nizinne, wilgotne lasy deszczowe. Przebywają na pniach i konarach drzew. Szybko biegają i rzadko latają.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL