dcsimg

Syczek nikobarski ( Polish )

provided by wikipedia POL

Syczek nikobarski (Otus alius) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych, podrodziny puszczyków. Występuje na wyspie Wielki Nikobar. W klasyfikacji IUCN ma status niedostateczne dane.

Taksonomia

Po raz pierwszy gatunek opisała Pamela C. Rassmussen na łamach Bulletin of the British Ornithologists’ Club w 1998. Holotyp pochodził z Campbell Bay na Wielkim Nikobarze. Był to dorosły samiec, odłowiony 3 marca 1966, w posiadaniu Bombay Natural History Society. Autorka nadała nowemu gatunkowi nazwę Otus alius[3]. Nazwa ta jest obecnie (2016) podtrzymywana przez Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny[4]. Do opisu holotypu dołączono także opis paratypu, samicy[3].

Morfologia

Wymiary dla 2 zbadanych osobników: długość skrzydła – 163,5 ± 3,5 mm, długość górnej krawędzi dzioba (od nasady w czaszce) – 21,9 ± 0,3 mm, długość ogona: 75,8 ± 2 mm, długość skoku – 19,1 ± 0,7 mm. Samica, paratyp, jest nieco większa od samca, ma wyraźniej zaznaczony wzór i więcej bieli na spodzie ciała. Jak na przedstawicieli rodzaju, syczki nikobarskie są średniej wielkości. W kolorystyce upierzenia dominuje ciepły brąz. Całe upierzenie jest gęsto prążkowane[3].

Zasięg występowania i ekologia

Według stanu wiedzy z 2016, znane są tylko dwa miejsca, gdzie występują syczki nikobarskie: Campbell Bay i Teressa Island, gdzie w marcu 2003 schwytano i sfotografowano jednego osobnika. O ekologii przedstawicieli gatunku nie wiadomo nic ponad to, co zostało zawarte w oryginalnym opisie[5]. Paratyp odłowiono w lesie rosnącym na wybrzeżu; w jego żołądku znajdował się gekon. Holotyp miał zjeść pajęczaka i chrząszcza. Samiec, odłowiony 3 marca, miał znacznie powiększone jądra, zaś samica, odłowiona 2 kwietnia, zbliżała się do kondycji lęgowej[3].

Status

IUCN nadaje syczkowi nikobarskiemu status niedostateczne dane (DD, Data Deficient) od 2000 roku. Brakuje danych dotyczących tych ptaków. Nie są znane konkretne zagrożenia, które mogą redukować liczebność tych sów. Rosnące na wybrzeżu Wielkiego Nikobaru lasy są wycinane i przekształcane w tereny rolnicze (zwłaszcza uprawy kokosów, bananowców, nanerczy i ryżu) lub mieszkalne. 26 grudnia 2004 wyspę nawiedziła fala tsunami, która mogła zniszczyć potencjalne tereny lęgowe syczków nikobarskich. Szkody, jakie poczyniło tsunami, zmusiły wielu ludzi, którzy stracili swoje domy, do osiedlenia się w nadbrzeżnych lasach i zakładania tam upraw[5].

Przypisy

  1. Otus alius, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Otus alius. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c d P. C. Rasmussen. A new Scops-owl from Great Nicobar Island. „Bulletin of the British Ornithologists' Club,”. 118 (3), s. 141-153, 1998.
  4. Frank Gill & David Donsker: Owls. IOC World Bird list (v6.4), 22 października 2016. [dostęp 26 grudnia 2016].
  5. a b Nicobar Scops-owl Otus alius. BirdLife International. [dostęp 26 grudnia 2016].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Syczek nikobarski: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Syczek nikobarski (Otus alius) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych, podrodziny puszczyków. Występuje na wyspie Wielki Nikobar. W klasyfikacji IUCN ma status niedostateczne dane.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL