dcsimg
Unresolved name

Acarospora fuscata

Wielosporek brunatny ( Polish )

provided by wikipedia POL

Wielosporek brunatny (Acarospora fuscata (Nyl.) Th. Fr.) – gatunek grzybów z rodziny Acarosporaceae[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Acarosporaceae, Acarosporales, Acarosporomycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisany został w 1863 r. przez W. Nylandera jako Lecanora fuscata. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Th. Fr. w 1871 r[1].

Niektóre synonimy nazwy naukowej[3]:

 • Borrera caesia (Hoffm.) Mudd 1861
 • Acarospora veronensis var. fuscata (Nyl.) Arnold 1870
 • Lecanora badia var. fuscata Ach. 1810
 • Lecanora cervina fuscatus Nyl. 1861
 • Lecanora fuscata Röhl. 1813
 • Lichen fuscatus Schrad. 1794

Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].

Morfologia

Plecha skorupiasta, łuseczkowata, łuseczkowato-areolkowata lub podzielona na areolki. Powierzchnia jest nieco błyszcząca lub matowa i ma barwę od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej. Pojedyncze łuseczki lub areolki mają średnicę 0,5-1,5 (3) mm, są różnokształtne, kanciaste, lub zaokrąglone, podzielone na odcinki lub karbowane. Mają powierzchnię płaską lub wklęsłą i są dość luźno związane z podłożem. Tworzą gęste lub nieco luźniejsze skupiska. Dolna strona plechy ma barwę szarobrunatną lub prawie czarną[4] i występują w niej chwytniki. Grubość plechy wynosi około 0,6 mm lub mniej. Górna kora zbudowana jest z pseudoparenchymy, rdzeń jest biały, delikatnie prosoplektynchymatyczny i występuje w nim warstwa glonów protokokkoidalnych o grubości około 20 μm. Kora dolna jest zbudowana z prosoplektenchymy[5].

Licznie występują owocniki. Są to kanciaste, nieregularne lub koliste apotecja o średnicy 0,2-0,6(1) mm. Są wgłębione w plechę, w jednej areolce występuje od jednego do kilku apotecjów. Mają płaskie lub wklęsłe, gładkie lub szorstkie tarczki o barwie od czerwonobrunatnej do niemal czarnej i cienki, niepozorny, nieco wyniesiony ponad tarczkę brzeżek (ekscypulum). Obłocznia ma grubość 70-100 μm i w górnej części jest żółtobrunatna. W jednym worku powstaje ponad 100 bardzo drobnych askospor o rozmiarach 4-5,5× 1,5-1,8 μm[4]. Pyknidia nie występują[5].

Reakcje barwne: KC +, C + czerwony, UV czerwony. Metabolity wtórne: kwas gyroforowy[5].

Występowanie i siedlisko

Występuje tylko na półkuli północnej, najwięcej stanowisk podano w Ameryce Północnej i Europie, ale występuje także w Azji, Ameryce Środkowej i w Korei. Sięga po najdalej na północ wysunięte skrawki lądu: archipelag Svalbard, północne wybrzeża Ameryki i Grenlandię[6]. W Polsce występuje na obszarze całego kraju. W górach jest bardzo pospolity, szczególnie w niższych położeniach, na niżu występuje w rozproszeniu[4]

Rośnie głównie na skałach krzemianowych. Na niżu występuje na głazach narzutowych oraz przydrożnych i śródpolnych kamieniach[4].

Przypisy

 1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2015-01-11].
 2. a b Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland. Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
 3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
 4. a b c d Hanna Wójciak: Porosty, mszaki, paprotniki. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010. ISBN 978-83-7073-552-4.
 5. a b c Consortium North American Lichen Herbaria. [dostęp 2015-02-11].
 6. Discover Life Maps. [dostęp 2014-04-18].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Wielosporek brunatny: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Wielosporek brunatny (Acarospora fuscata (Nyl.) Th. Fr.) – gatunek grzybów z rodziny Acarosporaceae. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL