dcsimg

Janus cynosbati ( Polish )

provided by wikipedia POL

Janus cynosbatigatunek błonkówki z rodziny ździeblarzowatych.

Gatunek ten opisany został w 1758 roku przez Linneusza jako Tenthredo cynosbati. Opisany w 1830 przez Curtisa gatunek Cephus femoratus został z nim zsynonimizowany w 2009 przez Blanka i innych[1].

Błonkówka o ciele długości od 6 do 9 mm. Ma całkowicie czarne przedplecze. Tegule zwykle są żółte, ale u samców mogą być ciemne. Odwłok samic jest całkiem czarny, zaś u samców ma rozjaśniony wierzchołek. Odnóża samic charakteryzują rude uda oraz jasne nasady przednich i środkowych goleni[2].

Larwy żerują drążąc korytarze w pędach dębów[2][3].

Owad palearktyczny, rozmieszczony od środkowej i południowej części Europy Zachodniej po Rosję i Azję Mniejszą[2]. Znany również z Polski[3].

Przypisy

  1. S. M. Blank, A. Taeger, A. D. Liston, D. R. Smith, A. P. Rasnitsyn, A. Shinohara, M. Heidemaa, M. Viitasaari. Studies toward a World Catalog of Symphyta (Hymenoptera). „Zootaxa”. 2254, s. 1-96, 2009.
  2. a b c G.S. Medvedev: Keys to the Insects of the European Part of USSR. Vol III. Part 6 Hymenoptera: Symphyta. Leiden: Brill, 1994, s. 377-384.
  3. a b Wiesław Piotrowski, Henryk Szołtys. Rośliniarki (Hymenoptera: Syrnphyta) w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Część 1: rodziny Xyeloidae, Pamphiliidae, Megalontesidae, Xiphydriidae, Siricidae, Cephidae, Orussidae. „Acta entomologica sitesia”. 14-15, s. 45-54, 2007. ISSN 1230-7777 (pol.).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Janus cynosbati: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Janus cynosbati – gatunek błonkówki z rodziny ździeblarzowatych.

Gatunek ten opisany został w 1758 roku przez Linneusza jako Tenthredo cynosbati. Opisany w 1830 przez Curtisa gatunek Cephus femoratus został z nim zsynonimizowany w 2009 przez Blanka i innych.

Błonkówka o ciele długości od 6 do 9 mm. Ma całkowicie czarne przedplecze. Tegule zwykle są żółte, ale u samców mogą być ciemne. Odwłok samic jest całkiem czarny, zaś u samców ma rozjaśniony wierzchołek. Odnóża samic charakteryzują rude uda oraz jasne nasady przednich i środkowych goleni.

Larwy żerują drążąc korytarze w pędach dębów.

Owad palearktyczny, rozmieszczony od środkowej i południowej części Europy Zachodniej po Rosję i Azję Mniejszą. Znany również z Polski.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL