Strašilkovci ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Strašilkovci (Mantophasmatodea) jsou řád hmyzu popsaný teprve nedávno v roce 2002.[zdroj?] První známé druhy pocházejí z Afriky (Namibie a Tanzanie). Podle molekulárních analýz jsou příbuzní se cvrčkovci (Grylloblattodea)[1] a mohou být s nimi řazeni do jednoho řádu Notoptera.

Popis

Vývoj strašilkovců probíhá proměnou nedokonalou. Živí se dravě.[2] Na hlavě mají dlouhá tykadla a kousavé ústní ústrojí. Tělo mají žlutavé, hnědavé, jasně zelené nebo zelenobílé a jsou bezkřídlí.[2]

Objev řádu

Strašilkovci byly poprvé popsání podle starých muzejních exemplářů, které pocházely z Namibie (Mantophasma zephyrum), Tanzanie (Mantophasma subsolanum) a 45 miliónů starého baltického jantaru (Raptophasma kerneggeri).

První živé exempláře byly nalezeny v Namibií mezinárodní výpravou na počátku roku 2002. Tyrannophasma gladiator byl nalezen na horském masivu Brandberg a Mantophasma zephyrum na masívu v regionu Erongo.[3]

Odkazy

Reference

  1. S. L. Cameron, S. C. Barker & M. F. Whiting. Mitochondrial genomics and the new insect order Mantophasmatodea. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2006, čís. 38, s. 274–279. DOI:10.1016/j.ympev.2005.09.020.
  2. a b ZRZAVÝ, Jan. Vesmír. Vesmír. 04. 2003, roč. 82, s. 207-209. Dostupné online.
  3. Zompro, O., Adis, J., Bragg, P.E., Naskrecki, P., Meakin, K., Wittneben, M. & Saxe, V. (2003) A new genus and species of Mantophasmatidae (Insecta: Mantophasmatodea) from the Brandberg Massif, Namibia, with notes on behaviour. Cimbebasia, 19: 13-24.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mantophasmatidae na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Strašilkovci: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Strašilkovci (Mantophasmatodea) jsou řád hmyzu popsaný teprve nedávno v roce 2002.[zdroj?] První známé druhy pocházejí z Afriky (Namibie a Tanzanie). Podle molekulárních analýz jsou příbuzní se cvrčkovci (Grylloblattodea) a mohou být s nimi řazeni do jednoho řádu Notoptera.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ