dcsimg

Padlí ( Czech )

provided by wikipedia CZ
Další významy jsou uvedeny na stránce Padlí (rozcestník).

Padlí (Erysiphales) je řád vřeckovýtrusných hub z podtřídy Leotiomycetidae. Zahrnuje jedinou čeleď, Erysiphaceae, do níž je řazeno množství hospodářsky významných parazitických hub.[1] „Padlí“ je označení pro tyto houby, ale i pro onemocnění, jež způsobují.

Popis

Erysiphales jsou obligátní ektoparazité cévnatých rostlin, tzn. nedokáží růst a rozmnožovat se nezávisle na svých hostitelských rostlinách. V typickém případě připomínají bílé a zdánlivě moučnaté skvrny, které najdeme na různých částech těl rostlin (květy, plody, listy, atd). Tyto chomáčky jsou tvořeny houbovými vlákny, jež vysílají dovnitř rostliny (do jejich peridermu) tzv. haustoria umožňující sání vody a organických látek.[2]

Životní cyklus

Padlí se šíří zpravidla pomocí konidií, které jsou unášeny nejčastěji větrem. Do rostliny prorůstají haustoria, na povrchu se tvoří kruhovité kolonie bílé, nažloutlé až červené či hnědé barvy. Po určité době vznikají nepohlavní (konidiofory) nebo pohlavní orgány (gametangia), po oplození se vyvíjí vřecka (tz. chasmothecia). Ve zralých vřeckách se nachází výtrusy vzniklé pohlavní cestou.[2]

Reference

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id59631/
  2. a b PETŘEKOVÁ, Veronika. Příprava miniatlasu zástupců padlí (řád Erysiphales). Brno, 2014 [cit. 2015-08-03]. Bakalářská práce. PALACKÝ UNIVERSITY IN OLOMOUC, Faculty of Science. Vedoucí práce Barbora Mieslerová. Dostupné online.

Související články

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Padlí: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
Další významy jsou uvedeny na stránce Padlí (rozcestník).

Padlí (Erysiphales) je řád vřeckovýtrusných hub z podtřídy Leotiomycetidae. Zahrnuje jedinou čeleď, Erysiphaceae, do níž je řazeno množství hospodářsky významných parazitických hub. „Padlí“ je označení pro tyto houby, ale i pro onemocnění, jež způsobují.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ