dcsimg
Unresolved name

Vaccinium macrocarpon

Kľukva veľkoplodá ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Kľukva veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon, syn. Oxycoccus macrocarpos) je rastlina z čeľade vresovcovitých, rodu brusnica (Vaccinium). Jej plodom je bobuľa, ktorá sa podobá brusnici. Jej domovom je oblasť strednej a východnej Kanady (od provincie Ontário po Newfoundland) a severovýchod a strednej severu Spojených štátov (Severovýchod, oblasť Veľkých jazier a Apalačských vrchov až po Severnú Karolínu a Tennessee).[1] Zdomácnela tiež v niektorých častiach Európy a na niekoľkých miestach na západe Kanady (Britská Kolumbia) a na západnom pobreží USA.

Kľukva veľkoplodá je plazivý ker s bielymi či ružovými kvetmi. Ružové alebo červené bobule dorastajú veľkosti 9 – 14 mm v priereze a majú kyslastú chuť.[2][3]

Referencie

  1. Biota of North America Program 2014 county distribution map [online]. . Dostupné online.
  2. Flora of North America, Vaccinium macrocarpon Aiton, 1789.
  3. Aiton, William. 1789.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Klikva velkoplodá na českej Wikipédii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK

Kľukva veľkoplodá: Brief Summary ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Kľukva veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon, syn. Oxycoccus macrocarpos) je rastlina z čeľade vresovcovitých, rodu brusnica (Vaccinium). Jej plodom je bobuľa, ktorá sa podobá brusnici. Jej domovom je oblasť strednej a východnej Kanady (od provincie Ontário po Newfoundland) a severovýchod a strednej severu Spojených štátov (Severovýchod, oblasť Veľkých jazier a Apalačských vrchov až po Severnú Karolínu a Tennessee). Zdomácnela tiež v niektorých častiach Európy a na niekoľkých miestach na západe Kanady (Britská Kolumbia) a na západnom pobreží USA.

Kľukva veľkoplodá je plazivý ker s bielymi či ružovými kvetmi. Ružové alebo červené bobule dorastajú veľkosti 9 – 14 mm v priereze a majú kyslastú chuť.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK