dcsimg

Různivka ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Různivka[1] (Maieta) je rod rostlin z čeledi melastomovité. Jsou to keře s jednoduchými, vstřícnými, v páru výrazně nestejnými listy s charakteristickou žilnatinou a pětičetnými, bílými nebo růžovými květy. Plodem je bobule. Rostliny jsou myrmekofilní, bázi čepele listů mají vakovitá domatia obývaná symbiotickými mravenci. Rod zahrnuje 3 druhy a je rozšířen v nížinných i horských deštných lesích tropické Ameriky. Dužnina plodů je jedlá.

Popis

Různivky jsou stálezelené keře dorůstající výšky do 2 metrů. Listy jsou jednoduché, vstřícné, silně nestejné, chlupaté. Žilnatina je podobná jako u jiných melastomovitých, tvořená několika od báze jdoucími hlavními žilkami, příčně pospojovanými sekundární žilnatinou. Větší z protistojných listů nese na bázi čepele vakovitá domatia (formikária) obývaná symbiotickými mravenci. Květy jsou pětičetné, přisedlé nebo krátce stopkaté, jednotlivé nebo v krátkých vrcholících vyrůstajících v úžlabí horních listů. Češule je kuželovitá až zvonkovitá, někdy křídlatá (M. neblinensis). Kalich je pětilaločný, se štětinovitými vnějšími zuby. Koruna je bílá nebo růžová, korunní lístky jsou obvejčité, na vrcholu zaokrouhlené až tupé. Tyčinky jsou stejné, se žlutými prašníky. Semeník je polospodní, s 5 komůrkami a lysou čnělkou nesoucí hlavatou bliznu. Plodem je mnohosemenná bobule.[2][3]

Rozšíření

Rod různivka zahrnuje 3 druhy. Je rozšířen v tropické Jižní Americe od Kolumbie a Guyany po Brazílii a Bolívii. M. poeppigii se vyskytuje i na Kokosovém ostrově ve Střední Americe. Centrum rozšíření rodu je v oblasti Guyanské vysočiny, kde se vyskytují všechny 3 druhy. Nejrozšířenější je druh M. guianensis. M. poeppigii má podobně rozsáhlý areál, není však tak běžná. M. neblinensis je endemit pohoří Sierra Neblina na brazilsko-venezuelské hranici a blízké stolové hory Cerro Aracamuni. Byla popsána v roce 1964. Různivky rostou ve stálezelených nížinných až horských tropických deštných lesích v nadmořských výškách 50 až 1600 metrů. Druh M. poeppigii roste i v sekundární vegetaci.[2][4]

Ekologické interakce

Různivky patří mezi myrmekofilní rostliny. Na bázi listové čepele jsou vytvořeny duté, vakovité útvary (domatia), obývaná symbiotickými mravenci. Podobné útvary mají na listech či řapících i někteří jiní zástupci čeledi melastomovité, např. rod tokoka (Tococa). Mravenci rostlinu chrání před býložravci, patrolují na listech a ihned odstraňují vajíčka hmyzu, termity a housenky. Mezi nejčastější symbiotické mravence náleží drobné druhy Pheidole minutula a Crematogaster laevis. Rostlina jim na oplátku poskytuje úkryt a jako potravu drobná výživná tělíska, nacházející se na ploše listů nebo přímo v domatiích. Mravenci si také v domatiích chovají červce jako zdroj sladké medovice. Při experimentální studii bylo zjištěno, že odstranění těchto mravenců vede ke škodám na listech, způsobených zejména housenkami různých můr, nižší životaschopnosti rostlin a mnohonásobně menší násadě plodů.[5][6]

Taxonomie

Rod Maieta je v rámci čeledi melastomovité řazen do podčeledi Melastomoideae a tribu Miconieae. Do tohoto rodu byly v minulosti řazeny některé druhy rodu Clidemia. Blízce příbuzným rodem je rovněž myrmekofilní rod tokoka (Tococa).[7]

Význam

Dužnina plodů M. poeppigii a M. guianensis je jedlá.[8]

Odkazy

Reference

 1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
 2. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VI). Missouri: Timber Press, 2001. ISBN 0-915279-81-9. (anglicky)
 3. GLEASON, H.A. The relationships of certain myrmecophilous melastome. Bulletin of the Torrey club. 1931, čís. 58.
 4. WHIFFIN, Trevor. Studies in the genus Maieta (Melastomataceae). Brittonia. July 1971, čís. 23.
 5. VASEONCELOS, Heraldo L. Mutualism between Maieta guianensis Aubl., a myrmecophytic melastome, and one of its ant inhabitants: ant protection against insect herbivores. Oecologia. 1991, čís. 87.
 6. LAPOLA, David M.; BRUNA, Emilio M.; VASEONCELOS, Heraldo L. Contrasting Responses to Induction Cues by Ants Inhabiting Maiefa guianensis (Melastomataceae). Biotropica. 2003, čís. 35(2).
 7. CLAUSING, G.; RENNER, S.S. Molecular phylogenetics of Melastomataceae and Memecylaceae: Implications for character evolution. American Journal of Botany. 2001, čís. 88(3).
 8. MARTIN, Franklin W.; CAMPBELL, Carl W.; RUBERTE, Ruth M. Perennial edible fruits of the tropics. An Inventory. Agriculture handbook. 1987, čís. 642.

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Různivka: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Různivka (Maieta) je rod rostlin z čeledi melastomovité. Jsou to keře s jednoduchými, vstřícnými, v páru výrazně nestejnými listy s charakteristickou žilnatinou a pětičetnými, bílými nebo růžovými květy. Plodem je bobule. Rostliny jsou myrmekofilní, bázi čepele listů mají vakovitá domatia obývaná symbiotickými mravenci. Rod zahrnuje 3 druhy a je rozšířen v nížinných i horských deštných lesích tropické Ameriky. Dužnina plodů je jedlá.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Maieta ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Maieta es un género de plantas fanerógamas pertenecientes a la familia Melastomataceae. Comprende 22 especies descritas y de estas, solo 4 aceptadas.[1]

Descripción

Son arbustos; con ramitas teretes, glandular-setosas. Hojas dimorfas, la más grande con un mirmecodomacio bien desarrollado en la base de la lámina, la lámina más pequeña en cada par sin mirmecodomacio. Flores 5-meras, solitarias, en pares o en cimas cortas de pocas flores en las axilas de las hojas superiores. Hipanto terete (en Mesoamérica), los dientes exteriores del cáliz subulados y en ocasiones proyectándose más allá de los lobos persistentes. Pétalos blancos, el ápice redondeado o retuso. Estambres 10, isomorfos; tecas de las anteras subuladas, completamente convolutas, emarginadas apicalmente, el poro dorsalmente inclinado, cada saco de la antera prolongado ventribasalmente por debajo de la inserción con el filamento y pareciendo 2-lobulado; conectivo no prolongado ni apendiculado. Ovario 1/2-2/3 ínfero, 5-locular, el ápice truncado-cónico, sin collar. Fruto en baya; semillas numerosas, 0.5-0.8 mm, piramidales, inconspicuamente papilosas.[2]

Distribución y hábitat

Ampliamente distribuidas en selvas altas perennifolias de tierras bajas de Costa Rica (Isla del Coco), Colombia, Venezuela y las Guayanas hasta el Brasil amazónico, E. de Ecuador y hacia el S. hasta Bolivia.

Taxonomía

El género fue descrito por Jean Baptiste Christophore Fusée Aublet y publicado en Histoire des Plantes de la Guiane Françoise 1: 443, t. 176. 1775.[2]

Especies aceptadas

A continuación se brinda un listado de las especies del género Maieta aceptadas hasta febrero de 2013, ordenadas alfabéticamente. Para cada una se indica el nombre binomial seguido del autor, abreviado según las convenciones y usos:

Referencias

 1. Maieta en PlantList
 2. a b «Maieta». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 26 de diciembre de 2010.

Biografía

 1. Davidse, G., M. Sousa Sánchez, S. Knapp & F. Chiang Cabrera. (eds.) 2009. Cucurbitaceae a Polemoniaceae. Fl. Mesoamer. 4(1): 1–855.
 2. Forzza, R. C. & et al. et al. 2010. 2010 Lista de espécies Flora do Brasil. http://floradobrasil.jbrj.gov.br/2010/.
 3. Idárraga-Piedrahita, A., R. D. C. Ortiz, R. Callejas Posada & M. Merello. (eds.) 2011. Fl. Antioquia: Cat. 2: 9–939. Universidad de Antioquia, Medellín.

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Maieta: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Maieta es un género de plantas fanerógamas pertenecientes a la familia Melastomataceae. Comprende 22 especies descritas y de estas, solo 4 aceptadas.​

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Maieta ( Portuguese )

provided by wikipedia PT
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Maieta: Brief Summary ( Portuguese )

provided by wikipedia PT
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Maieta ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Maieta là chi thực vật có hoa trong họ Mua.[1]

Chú thích

 1. ^ The Plant List (2010). Maieta. Truy cập ngày 13 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan đến họ Mua (Melastomataceae) này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Maieta: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Maieta là chi thực vật có hoa trong họ Mua.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI