dcsimg

Довгоперові ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Опис

Для всіх довгоперів дуже характерні непропорційно велика голова, вкладена в міцний кістковий панцир, важке тіло й «подвійні» грудні плавці, що складаються, як й у морських півнів, із двох частин — верхньою, що представлена довгими променями, які з'єднані нормальною перетинкою, і нижньої, утвореної декількома окремо сидячими товстими променями пальцевидної форми. Ці риби мають ще довгий одиночний плавниковий промінь на голові перед спинними плавцями. Розміри довгоперів невеликі — вони не перевищують 30 см завдовжки.

Спосіб життя

Ці цікаві риби (найбільшою популярністю користується серед них довгопер середземноморський (Dactylopterus volitans)) живуть у прибережній зоні біля морського дна, по якому вони можуть переміщатися поповзом, використовуючи нижні вільні промені грудних плавців як кінцівки. У деякі періоди свого життя (очевидно, для розмноження) вони піднімаються в товщу води й можуть спостерігатися лежачими при поверхні з розправленими криловидними плавцями. Молодь довгоперів взагалі веде пелагічний спосіб життя, не віддаляючись, однак, далеко від берегів. Такі мальки в деяких районах становлять досить звичайну їжу тунців.

Деякі спостерігачі стверджували, що довгопери здатні до повітряного польоту над поверхнею моря, і в книзі А. Брема «Життя тварин» наведений навіть малюнок, що зображує велику зграю цих риб, що летять по повітрю. Зараз подібні факти піддаються великому сумніву у зв'язку з відсутністю достовірних свідчень про такий політ, підтверджених фотографіями, кінозйомкою або показаннями досить компетентних фахівців, здатних без сумніву відрізнити довгопера від літаючих риб із родини Exocoetidae. Відомо лише, що витягнуті з води долгопери можуть зробити кілька різких перекидань на твердій поверхні, супроводжуючи свої рухи голосними звуками. Втім, весь вигляд цих важких і масивних риб, навряд чи здатних навіть до швидкого плавання, дає більше підстав для того, щоб відкинути припущення про можливості їхнього польоту, чим для того, щоб прийняти його.

Поширення

Долгопери мають широке поширення у всіх теплих морях і відсутні тільки в східній частині Тихого океану. Вони цілком їстівні й у Японії, наприклад, використаються в їжу. Проте їх не можна зарахувати до промислових риб, тому що чисельність їх невелика.

Класифікація

Родина містить 7 видів у двох родах:

Посилання


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK