dcsimg

Haleniya ( Azerbaijani )

provided by wikipedia AZ

Haleniya (lat. Halenia)[1] - acıçiçəkkimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.[2]

Növləri

Azərbaycanın dərman bitkiləri

İstinadlar

  1. Nurəddin Əliyev. Azərbaycanın dərman bitkiləri və fitoterapiya. Bakı, Elm, 1998.
  2. Elşad Qurbanov. Ali bitkilərin sistematikası, Bakı, 2009.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visit source
partner site
wikipedia AZ

Haleniya: Brief Summary ( Azerbaijani )

provided by wikipedia AZ

Haleniya (lat. Halenia) - acıçiçəkkimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visit source
partner site
wikipedia AZ

Halenia ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Halenia je málo známý, ale zajímavý rod rostlin z čeledi hořcovité. Jsou to byliny s jednoduchými vstřícnými listy a čtyřčetnými pravidelnými květy, poněkud připomínajícími květy škornice. Korunní lístky ve spodní části většinou vybíhají v dlouhou ostruhu. Rod zahrnuje asi 100 druhů a je rozšířen v Severní a Jižní Americe a Eurasii. Většina druhů roste v Andách. Do Evropy zasahuje jediný zástupce, rostoucí v Rusku.

Popis

Zástupci rodu Halenia jsou jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé byliny s jednoduchými vstřícnými listy. Listy jsou tenké nebo dužnaté, řapíkaté nebo přisedlé. Žilnatina je obvykle tvořena 3 až 5 hlavními žilkami. Květenství jsou většinou svazečky připomínající okolíky, řidčeji je hroznovité nebo klasovitý vrcholík. Květy jsou čtyřčetné. Kališní lístky jsou čárkovité až vejčité nebo lžicovité. Koruna je bílá, žlutá, zelená nebo purpurová, zvonkovitá, s různě dlouhou korunní trubkou. Na bázi korunní trubky jsou většinou 4 nápadné ostruhy, u některých andských druhů jsou však krátké nebo i téměř chybějí. Korunní laloky jsou eliptické nebo vejčité, tupé nebo špičaté, ven prohnuté. Tyčinky jsou 4 a nevyčnívají z květů. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů a obsahuje jedinou komůrku s mnoha vajíčky. Blizna je v podstatě přisedlá, dvoulaločná. Plodem je zploštělá tobolka pukající 2 chlopněmi a obsahující mnoho kulovitých nebo lehce zploštělých semen.[1][2]

Rozšíření

Rod Halenia zahrnuje okolo 100 druhů. Je rozšířen v Severní i Jižní Americe, Asii a Evropě. Centrum rozšíření je v jihoamerických Andách. V Evropě se vyskytuje pouze druh Halenia corniculata, který zasahuje z Asie do evropské části Ruska.

V Severní Americe rostou 2 druhy. Halenia deflexa je rozšířena v Kanadě a severní polovině USA, H. recurva (syn. H. rothrockii) se vyskytuje v jižních USA (Arizona a Nové Mexiko) a v Mexiku.[3][4] Celkový areál rodu v Americe je rozčleněn do 3 samostatných částí. Největší počet druhů roste v jihoamerických Andách, kde jejich výskyt sahá od Kolumbie a Venezuely až po Bolívii a severní Argentinu. Většina druhů je soustředěna do severní části areálu, kde se vyskytuje mnoho endemických druhů. Do Argentiny zasahuje jediný druh, Halenia hieronymi. Další areál výskytu je v Severní a Střední Americe od Arizony a Nového Mexika (Chiricahua Mountains) po Kostariku. Zde se mimo několika všeobecně rozšířených druhů vyskytuje řada endemitů, které jsou vesměs vázány na vulkanické oblasti. Třetí samostatnou část celkového areálu představuje oblast rozšíření Halenia deflexa, která sahá od arktických oblastí na severu (Severozápadní teritorium) přes celou Kanadu na jih po Illinois a Wyoming.[2][4]

V Asii se vyskytují pouze 2 druhy.[5] H. corniculata má rozsáhlý areál, sahající od evropské části Ruska po ruský Dálný východ, Japonsko a Čínu. Druh H. elliptica roste v oblasti od Střední Asie přes Himálaj a Čínu až po Myanmar.[1][3][6]

Navzdory tomu, že největší počet druhů rodu Halenia roste v Andách, je vývojové centrum rodu v Asii. Molekulárními studiemi bylo zjištěno, že oba asijské druhy tvoří bazální, nejstarší větve vývojového stromu daného rodu. Dalším bazálním druhem je severoamerický druh H. deflexa, což naznačuje možnou cestu šíření rodu z Asie přes Severní Ameriku až do Latinské Ameriky, kde následně došlo k mohutné speciaci.[5]

Ekologické interakce

Většina druhů rodu Halenia má květy s dlouhými ostruhami shromažďujícími nektar. Takové květy navštěvují většinou můry a jiný hmyz s dlouhým sosákem. Konkrétní opylovači květů Halenia však dosud nejsou známi.[5]

Taxonomie

Rod Halenia je v rámci čeledi hořcovité řazen do tribu Gentianeae a subtribu Swertiinae. Nejblíže příbuznými skupinami jsou dle výsledků molekulárních studií rod Veratrilla a někteří zástupci silně parafyletického rodu Swertia (kropenáč).[7]

Odkazy

Reference

  1. a b HO, Ting-nung; PRINGLE, James S. Flora of China: Halenia [online]. Dostupné online. (anglicky)
  2. a b ALLEN, Caroline K. A monograph of the American species of the genus Halenia. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1933, čís. 20(1).
  3. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  4. a b Plants Database [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky)
  5. a b c VON HAGEN, K.B.; KADEREIT, J.W. The diversification of Halenia (Gentianaceae): Ecological opportunity versus key innovation. Evolution. 2003, čís. 57(11).
  6. SHISKIN, B.K. (ed.); BOBROV, E.G. (ed.). Flora of USSR. Vol. XVIII. Moskva - Leningrad: Izdatel'stvo Akademii Nauk SSSR, 1967. (anglicky)
  7. RYBCZYŃSKI, Jan J.; DAVEY, Michael R.; MIKULA, Anna (eds.). The Gentianaceae - Volume 1: Characterization and ecology. [s.l.]: Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2014. ISBN 978-3-642-54010-3. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Halenia: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Halenia je málo známý, ale zajímavý rod rostlin z čeledi hořcovité. Jsou to byliny s jednoduchými vstřícnými listy a čtyřčetnými pravidelnými květy, poněkud připomínajícími květy škornice. Korunní lístky ve spodní části většinou vybíhají v dlouhou ostruhu. Rod zahrnuje asi 100 druhů a je rozšířen v Severní a Jižní Americe a Eurasii. Většina druhů roste v Andách. Do Evropy zasahuje jediný zástupce, rostoucí v Rusku.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Halenia ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src=
Halenia corniculata
 src=
Halenia weddeliana

Haleniarodzaj roślin należący do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Obejmuje co najmniej 76 gatunków (tyle jest taksonów zaakceptowanych w bazie The Plant List)[3], według niektórych źródeł należy tu około lub ponad 100 gatunków[4][5]. Kilka gatunków występuje w Europie i Azji, podczas gdy zdecydowana większość na kontynentach amerykańskich, zwłaszcza w obszarach górskich Ameryki Południowej[4][5]. Rośliny te rosną na górskich łąkach i skrajach lasów[6]. Pojedyncze gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne[6].

Morfologia

Pokrój
Rośliny jednoroczne i dwuletnie, rzadko byliny. Pędy prosto wzniesione, rozgałęzione do 0,6 m wysokości, a także niskie rośliny poduszkowe w przypadku gatunków wysokogórskich[6].
Liście
Naprzeciwległe (rzadko okółkowe[5]), pojedyncze, niepodzielone, nagie[6]. Kształt blaszki zróżnicowany, u jednych gatunków liście ogonkowe, u innych siedzące[4].
Kwiaty
Kwiaty pojedyncze lub zebrane w kątowe lub szczytowe wierzchotki i luźne wiechy. Kielich z 4 działek. Korona dzwonkowata, rozcięta poniżej połowy, u nasady z ostrogą. Barwy niebieskiej, purpurowej, zielonkawożółtej lub białej. Pręciki są 4, równej długości. Zalążnia górna, jednokomorowa, z pojedynczą, grubą szyjką słupka rozwidloną na szczycie[6][5].
Owoce
Torebki otwierające się dwiema klapkami. Nasiona drobne, elipsoidalne do kulistawych[6][5].

Systematyka

Rodzaj z podplemienia Swertiinae, plemienia Gentianeae z rodziny goryczkowatych (Gentianaceae)[7].

Wykaz gatunków[3]

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-11-11].
  2. a b c Halenia. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2016-11-11].
  3. a b Halenia. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2016-11-11].
  4. a b c Saood Omer: Halenia Borkhausen. W: Flora of Pakistan [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-11-11].
  5. a b c d e Halenia Borkhausen. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-11-11].
  6. a b c d e f Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Vol. 2. Perennials and annuals. London: Macmillan, 2002, s. 211. ISBN 0-333-74890-5.
  7. Taxon: Halenia spp.. W: U.S. National Plant Germplasm System [on-line]. USDA.gov. [dostęp 2016-11-11].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Halenia: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Halenia corniculata  src= Halenia weddeliana

Halenia – rodzaj roślin należący do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Obejmuje co najmniej 76 gatunków (tyle jest taksonów zaakceptowanych w bazie The Plant List), według niektórych źródeł należy tu około lub ponad 100 gatunków. Kilka gatunków występuje w Europie i Azji, podczas gdy zdecydowana większość na kontynentach amerykańskich, zwłaszcza w obszarach górskich Ameryki Południowej. Rośliny te rosną na górskich łąkach i skrajach lasów. Pojedyncze gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Галения ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Asteranae
Семейство: Горечавковые
Род: Галения
Международное научное название

Halenia Borkh.

Виды
См. текст
Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
ITIS 30092NCBI 50803EOL 71396GRIN g:5320IPNI ???

Гале́ния (лат. Halénia) — род растений семейства Горечавковые (Gentianaceae).

В роду около 80 видов.[2]

Распространение

Растения распространены в Северной и Южной Америке, в Восточной и Южной Азии.

Ботаническое описание

Однолетние растения.

Цветки 4-членные. Чашечка почти до основания 4-раздельная. Венчик ширококолокольчатый, до половины разделённый на прямые доли. Нектарники эпипетальные, т.е. возникают на лепестках. Это небольшие углубления (ямки), ограждённые более плотной окраиной. Постепенно разрастаясь, они образуют на лепестке шпору.

Коробочка одногнёздная, двухстворчатая.

Виды

По информации базы данных The Plant List, род включает 76 видов[3]:

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
  2. Горечавковые в Биологической энциклопедии (Проверено 16 ноября 2009)
  3. Halenia (англ.). The Plant List. Version 1.1. (2013). Проверено 9 августа 2016.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Галения: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию

Гале́ния (лат. Halénia) — род растений семейства Горечавковые (Gentianaceae).

В роду около 80 видов.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

花锚属 ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

花锚属学名Halenia)是龙胆科下的一个属,为一年生多年生、直立草本植物。该属共有约100种,分布于北半球南美洲[1]

参考文献

  1. ^ 中国种子植物科属词典. 中国数字植物标本馆. (原始内容存档于2012-04-11).

外部链接

小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑

花锚属: Brief Summary ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

花锚属(学名:Halenia)是龙胆科下的一个属,为一年生多年生、直立草本植物。该属共有约100种,分布于北半球南美洲

license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑

ハナイカリ属 ( Japanese )

provided by wikipedia 日本語
ハナイカリ属 Halenia corniculata 2.JPG 分類APG III : 植物界 Plantae 階級なし : 被子植物 Angiosperms 階級なし : 真正双子葉類 Eudicots 階級なし : キク類 Asterids : リンドウ目 Gentianales : リンドウ科 Gentianaceae : ハナイカリ属 Halenia 学名 Halenia Borkh., 1796[1] タイプ種 Halenia sibirica Borkh.[1] 和名 ハナイカリ属
  • 本文参照
 src= ウィキメディア・コモンズには、ハナイカリ属に関連するカテゴリがあります。  src= ウィキスピーシーズにハナイカリ属に関する情報があります。

ハナイカリ属 (はないかりぞく、学名:Halenia Borckh.、和名漢字表記:花碇属)はリンドウ科の一つ[2]

特徴[編集]

一年草、越年草または多年草。葉は対生し、縁は全縁。は頂生および腋生する集散花序になる。花冠は鐘形で4裂し、背面の下部に長く伸びる距が四方に伸びる。花冠の色は淡黄色で、ときに紫色を帯びるものもある。は4深裂し、裂片は披針形となる。花冠内に雄蕊4個と雌蕊1個があり、柱頭は2裂して板状になる。果実蒴果となり熟すと2片に裂開する。種子は円形または楕円形となり、表面はなめらかである[2]

分布[編集]

アジア、アメリカに約40種知られている。日本ではハナイカリ1種が知られている[2]The Plant Listによると76種ある。

名前の由来[編集]

属名 Halenia は、リンネの弟子でスウェーデン人のJonas Petri Halenius (1727年 - 1810年) の名からつけられた[3]

[編集]

学名はThe Plant Listによる。

  • Halenia adpressa C.K. Allen
  • Halenia alata (M. Martens & Galeotti) Hemsl.
  • Halenia alleniana Standl. ex Wilbur
  • Halenia aquilegiella Standl.
  • Halenia asclepiadea (Kunth) G. Don
  • Halenia barbicaulis Gilg
  • Halenia bella Gilg
  • Halenia bifida C.K. Allen
  • Halenia brevicornis (Kunth) G.Don
  • Halenia caespitosa Gilg
  • Halenia campanulata Cuatrec.
  • Halenia conzattii Greenm.
  • Halenia corniculata (L.) Cornaz - ハナイカリ
  • Halenia crumiana Wilbur
  • Halenia cuatrecasasii C.K. Allen
  • Halenia dasyantha Gilg
  • Halenia decumbens Benth.
  • Halenia deflexa (Sm.) Griseb.
  • Halenia elegans C.K. Allen
  • Halenia elliptica D.Don
  • Halenia euryphylla C.K.Allen
  • Halenia foliosa Gilg
  • Halenia garcia-barrigae C.K. Allen
  • Halenia gentianoides Wedd.
  • Halenia gigantean C.K. Allen
  • Halenia gracilis (Kunth) G. Don
  • Halenia herzogii Gilg
  • Halenia hieronymi Gilg
  • Halenia hintonii Bullock
  • Halenia hoppii Reimers
  • Halenia hygrophila Gilg
  • Halenia hypericoides (Kunth) G. Don
  • Halenia inaequalis Wedd.
  • Halenia insignis C.K. Allen
  • Halenia kalbreyeri Gilg
  • Halenia karstenii Gilg
  • Halenia killipii C.K. Allen
  • Halenia longicaulis J.S. Pringle
  • Halenia macrantha Gilg
  • Halenia major Wedd.
  • Halenia mathewsii Gilg
  • Halenia minima C.K. Allen
  • Halenia palmeri A. Gray
  • Halenia parallela C.K. Allen
  • Halenia pauana Cuatrec.
  • Halenia penduliflora Gilg
  • Halenia phyllophora C.K. Allen
  • Halenia phyteumoides Gilg
  • Halenia pinifolia Ruiz & Pav. ex G. Don
  • Halenia plantaginea (Kunth) G.Don
  • Halenia pringlei B.L.Rob. & Seaton
  • Halenia pulchella Gilg
  • Halenia pusilla Gilg
  • Halenia recurve C.K. Allen
  • Halenia rhyacophila C.K.Allen
  • Halenia robusta Gilg
  • Halenia rusbyi Gilg
  • Halenia schiedeana Griseb.
  • Halenia schultzei Gilg ex C.K. Allen
  • Halenia serpyllifolia J.S. Pringle
  • Halenia silenoides Gilg
  • Halenia spatulata C.K. Allen
  • Halenia sphagnicola Gilg
  • Halenia stellarioides Gilg
  • Halenia stuebelii Gilg
  • Halenia subinvolucrata Gilg
  • Halenia taruga-gasso Gilg
  • Halenia tolimae Gilg
  • Halenia umbellate (Ruiz & Pav.) Gilg
  • Halenia valerianoides Gilg
  • Halenia venezuelensis C.K.Allen
  • Halenia verticillata Gilg
  • Halenia vincetoxicoides Gilg
  • Halenia viridis (Griseb.) Gilg
  • Halenia weberbaueri C.K. Allen
  • Halenia weddelliana Gilg

ギャラリー[編集]

 src=
Halenia deflexa
 src=
Halenia major
 src=
Halenia rhyacophila
 src=
Halenia weddelliana

脚注[編集]

[ヘルプ]
  1. ^ a b Halenia, Tropicos
  2. ^ a b c 『日本の野生植物草本III合弁花類』p.28
  3. ^ 『新牧野日本植物圖鑑』p.1295

参考文献[編集]

  • 佐竹義輔・大井次三郎・北村四郎他編『日本の野生植物 草本III 合弁花類』、1981年、平凡社
  • 牧野富太郎原著、大橋広好・邑田仁・岩槻邦男編『新牧野日本植物圖鑑』、2008年、北隆館
  • Tropicos
  • The Plant List
執筆の途中です この項目は、植物に関連した書きかけの項目です。この項目を加筆・訂正などしてくださる協力者を求めていますプロジェクト:植物Portal:植物)。
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
ウィキペディアの著者と編集者
original
visit source
partner site
wikipedia 日本語

ハナイカリ属: Brief Summary ( Japanese )

provided by wikipedia 日本語

ハナイカリ属 (はないかりぞく、学名:Halenia Borckh.、和名漢字表記:花碇属)はリンドウ科の一つ。

license
cc-by-sa-3.0
copyright
ウィキペディアの著者と編集者
original
visit source
partner site
wikipedia 日本語