dcsimg

Libelluloidea ( Polish )

provided by wikipedia POL

Libelluloideanadrodzina ważek różnoskrzydłych, na którą składają się cztery rodziny. Takson opisany w 1815 roku przez Williama Elforda Leacha. Większość gatunków ważek należących do tej nadrodziny należy do rodzin Libellulidae i Corduliidae.

Charakterystyka

Jaja składane są przez samice. Ich pokładełka nie są na tyle funkcjonalne jak te ważek równoskrzydłych lub żagnicowatych, w związku z czym nie mogą składać swoich jaj na materiale roślinnym – zamiast tego spuszczają swoje jaja na wodę lub pomiędzy rośliny rosnące na wodzie lub w jej pobliżu.

W porównaniu do nadrodziny Aeshnoidea, wśród gatunków ważek z nadrodziny Libelluloidea łatwiej jest zobaczyć samca chroniącego samicę składającą jaja.

Oczy ważek z nadrodziny Libelluloidea posiadają oczy złożone, a ich wzrok jest skierowany do przodu. Ich omatidium, skierowane również do przodu, znajduje się w dolnej części oczu. Górna część ich oczu jest z kolei bardziej zakrzywiona.

Rodziny

Bibliografia

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Libelluloidea: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Libelluloidea – nadrodzina ważek różnoskrzydłych, na którą składają się cztery rodziny. Takson opisany w 1815 roku przez Williama Elforda Leacha. Większość gatunków ważek należących do tej nadrodziny należy do rodzin Libellulidae i Corduliidae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL