dcsimg

Brief Summary

  Tamarín: Brief Summary ( Czech )
  provided by wikipedia CZ

  Tamarín (Saguinus) je rod opic z čeledi kosmanovitých. Jedná se o malé opice, zhruba o velikosti veverky, obývající lesní a pralesní oblasti Střední a Jižní Ameriky. Bylo popsáno asi 18 druhů.

Comprehensive Description

  Tamarín ( Czech )
  provided by wikipedia CZ

  Tamarín (Saguinus) je rod opic z čeledi kosmanovitých. Jedná se o malé opice, zhruba o velikosti veverky, obývající lesní a pralesní oblasti Střední a Jižní Ameriky. Bylo popsáno asi 18 druhů.

  Taxonomie

  První klasifikace tamarínů zahrnovala 10 druhů, dále rozlišených do 33 morfotypů podle typu a osrstění obličeje.[1] Pozdější rozdělení do dvou kladů bylo založeno na variacích v rozměrech zubů a chrupu.[2] Genetická analýza z roku 2016 ukázala, že nejstarší druhy z rodu započaly diverzifikaci před 8-11 miliony lety (což je výrazně dříve než započala diverzifikace mezi rody kosmanů Callithrix, Cebuella a Mico), což vedlo autory k doporučení vydělit skupinu nigricollis do samostatného rodu Leontocebus.[3] Jiní autoři zase argumentují, že skupina mystax je natolik odlišná od ostatních tamarínů, že by měla být klasifikována v samostatném podrodu Tamarinus.[4]

  Klasifikace

  References

  V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tamarin na anglické Wikipedii.

  1. HERSHKOVITZ, Philip. Living New World Monkeys (Platyrrhini) : With an Introduction to Primates. 1st. vyd. [s.l.]: University of Chicago Press, 1977. ISBN 9780226327884. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. FERRARI, Stephen; SILVA, Suleima. Notes on the reproduction, behaviour and diet of Sanguinus niger (Primates: Callitrichidae) in a forest remnant at the National Primate Centre, Ananindeua, Pará [online]. [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  3. Rylands, Anthony B.; Eckhard W. Heymann; Jessica Lynch Alfaro; Janet C. Buckner; Christian Roos; Christian Matauschek; Jean P. Boubli; Ricardo Sampaio; and Russell A. Mittermeier. Taxonomic Review of the New World Tamarins (Primates: Callitrichidae). Zoological Journal of the Linnean Society. 2016, s. 1003–1028. DOI:10.1111/zoj.12386. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. GARBINO, Guilherme S.T.; MARTINS-JUNIOR, Antonio M.G. Phenotypic evolution in marmoset and tamarin monkeys (Cebidae, Callitrichinae) and a revised genus-level classification. Molecular Phylogenetics and Evolution. S. 156–171. Dostupné online. DOI:10.1016/j.ympev.2017.10.002. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  5. GREGORIN, R.; DE VIVO, M. Revalidation of Saguinus ursula Hoffmannsegg (Primates: Cebidae: Callitrichinae). Zootaxa. 2013, s. 172–182. DOI:10.11646/zootaxa.3721.2.4. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

  Externí odkazy

  Pahýl
  Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
  Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.