dcsimg

Trentepohliophyceae ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Trentepohliophyceae je třída zelených řas,[1] v některých případech však je zařazována dovnitř třídy Ulvophyceae jakožto řád Trentepohliales.[2] Mívají vláknitou stélku s jednojadernými buňkami. Dále se vyznačují neobvykle stavěnými bazálními tělísky bičíků, mají totiž na jedné straně 2 trojice a na druhé straně dvě dvojice mikrotubulů. Mají izomorfickou rodozměnu. Cytoplazma bývá bohatá na hematochrom, tedy různé sekundární karotenoidy a beta-karoten.[1]

Známými rody je Trentepohlia, Cephaleuros a Phycopeltis.[1]

Reference

  1. a b c KALINA, Tomáš; VÁŇA, Jiří. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha: Karolinum, 2005. 606 s. ISBN 80-246-1036-1.
  2. See the NCBI webpage on Trentepohliales. Data extracted from the NCBI taxonomy resources [online]. National Center for Biotechnology Information [cit. 2007-03-19]. Dostupné online.
Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Trentepohliophyceae: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Trentepohliophyceae je třída zelených řas, v některých případech však je zařazována dovnitř třídy Ulvophyceae jakožto řád Trentepohliales. Mívají vláknitou stélku s jednojadernými buňkami. Dále se vyznačují neobvykle stavěnými bazálními tělísky bičíků, mají totiž na jedné straně 2 trojice a na druhé straně dvě dvojice mikrotubulů. Mají izomorfickou rodozměnu. Cytoplazma bývá bohatá na hematochrom, tedy různé sekundární karotenoidy a beta-karoten.

Známými rody je Trentepohlia, Cephaleuros a Phycopeltis.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ