dcsimg

Pseudomonadaceae ( Turkish )

provided by wikipedia TR

Pseudomonadaceae bakteriler âleminde bir familyadır, bu familyaya Azomonas, Azomonotrichon, Azorhizophilus, Azotobacter, Cellvibrio, Mesophilobacter, Pseudomonas (cins tipi), Rhizobacter, Rugamonas, ve Serpens cinsleri dahildir.[1][2] Yakın zamanda Azotobakterilerin de bu familyaya ait olduğuna karar verilmiştir.[3]

Tarihçe

Pseudomonad Eski Yunanca psödo (ψευδο, 'sahte') ve monas (μονος, 'tek birim') sözcüklerinde türetilmiş olup 'sahte birim' anlamına gelir. Mikrobiyolojinin ilk yıllarında "monad" terimi tek hücreli canlılara değinmek için kullanılırdı.

Doğada yaygın olarak bulunmalarından dolayı psödomonadlar ilk gözlemlenmiş mikroskopik canlılar arasındadır. Bu canlılar için jenerik bir isim olarak 1894'te ilk yaratılmış olan Pseudomonas, Gram-negatif, çubuksu ve hareketli bakteri cinsi olarak tanımlanmıştı. Bu tanıma uyan Pseudomonadlar pek çok doğal ortamdan izole edilebildiklerinden kısa bir sürede bu cinse çok sayıda tür dahil edildi. Daha ileri yıllarda, yeni metodolojilerin geliştirilmesiyle pek çok tür yeniden sınıflandırılmıştır.

Pseudomonas aeruginosa fırsatçı patojen olarak gittikçe artan klinik önem kazanmaktadır. Klinik izolatlarda antibiyotik direnci gittikçe atmaktadır.

2000 yılında bir Pseudomonas türünün genomu belirlenmiştir; daha yakın zamanda P. aeruginosa strains PAO1 (2000), P. putida KT2440 (2002), P. fluorescens Pf-5 (2005), P. fluorescens PfO-1 and P. entomophila L48 dahil olmak üzere çeşitli türlerin de dizileri okunmuştur. Pseudomonas syringae 'nin çeşitli serovarlarının genomları da okunmuştur.[2]

Ayırdedici özellikler

Oksidaz, kutupsal kamçı ve fermantasyon yapamama Pseudomoadları Enterobakterilerden ayırdeder.[5].

Kaynakça

  1. ^ Skerman, McGowan and Sneath (editors): Approved Lists of Bacterial Names. Int. J. Syst. Bacteriol., 1980, 30, 225-420.
  2. ^ a b Cornelis P (editor) (2008). Pseudomonas: Genomics and Molecular Biology (1st ed bas.). ISBN 978-1-904455-19-6 . Bilinmeyen parametre |yayımevi= görmezden gelindi (yardım)KB1 bakım: Fazladan yazı: yazar listesi (link) KB1 bakım: Fazladan yazı (link)
  3. ^ Rediers H, Vanderleyden J, De Mot R (2004). "Azotobacter vinelandii: a Pseudomonas in disguise?". Microbiology. 150 (Pt 5), s. 1117-9. PMID 15133068.KB1 bakım: Birden fazla ad: yazar listesi (link)
  4. ^ Meyer J (2000). "Pyoverdines: pigments, siderophores and potential taxonomic markers of fluorescent Pseudomonas species". Arch Microbiol. 174 (3), s. 135-42. PMID 11041343.
  5. ^ Krieg, N.R. (Ed.) (1984) Bergey's Manual of Systematic Bacteriology, Volume 1. Williams & Wilkins. ISBN 0-683-04108-8
Stub icon Bakteri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia yazarları ve editörleri
original
visit source
partner site
wikipedia TR

Pseudomonadaceae: Brief Summary ( Turkish )

provided by wikipedia TR

Pseudomonadaceae bakteriler âleminde bir familyadır, bu familyaya Azomonas, Azomonotrichon, Azorhizophilus, Azotobacter, Cellvibrio, Mesophilobacter, Pseudomonas (cins tipi), Rhizobacter, Rugamonas, ve Serpens cinsleri dahildir. Yakın zamanda Azotobakterilerin de bu familyaya ait olduğuna karar verilmiştir.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia yazarları ve editörleri
original
visit source
partner site
wikipedia TR