dcsimg

Pleurotomarie ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
 src=
Skamieniała muszla gatunku Pleurotomaria niloticiformes w Muzeum Geologicznym w Kopenhadze

Pleurotomarie (Pleurotomariidae) – rodzina prymitywnych, reliktowych ślimaków morskich[1][2]. Muszle w kształcie regularnego stożka, przypominające muszle trochusów, co odzwierciedla się w nazwach łacińskich współcześnie żyjących rodzajów. Różnią się od nich szczeliną, biegnącą wzdłuż ostatniego skrętu przez jego końcową część. Maksymalny znany nam wymiar muszli to 20,7 cm[3].

Pleurotomarie zamieszkują ciepłe morza[2]. Dawni przedstawiciele rodzaju Pleurotomaria występują wokół Japonii, Moluków oraz w Morzu Karaibskim[3]; zasięg całej rodziny nie jest nam znany, ponieważ pozostała większość gatunków może wykraczać rozmieszczeniem poza te obszary. Przynajmniej część pleurotomarii to gatunki głębinowe, występujące co najmniej do głębokości 3000 m[1]. Ślimaki z tej rodziny znane są od kambru[2]. Ich skamieniałości znajdowane są również na terenie Polski[4].

 src=
Skamieniała muszla pleurotomarii z rodzaju Pyrgotrochus

Rodzaje

Do rodziny pleurotomarii zaliczają się 4 współcześnie żyjące rodzaje z 30 gatunkami:

Rodzaj pleurotomaria (Pleurotomaria), do którego dawniej zaliczano 8 gatunków obecnie żyjących, dzisiaj jest uważany za grupujący jedynie formy kopalne, a wspomniane gatunki przeniesiono do innych rodzajów[5]. Gatunków kopalnych należących do samego tylko rodzaju Pleurotomaria liczono w 1988 r. kilka setek[3].

Przypisy

  1. a b Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, s. 196.
  2. a b c Václav Pfleger, Jiří Pradáč: Krása lastur. Praga: Československé akademie věd, 1981, s. 60, 61. (cz.)
  3. a b c Жизнь животных. T. II. Moskwa: "Просвещение", 1988, s. 21. ISBN 5-09-000445-5. (ros.)
  4. Rezerwat przyrody nieożywionej "Kra Jurajska".
  5. Pleurotomaria (ang.). World Register of Marine Species.

Linki zewnętrzne

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pleurotomarie: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Skamieniała muszla gatunku Pleurotomaria niloticiformes w Muzeum Geologicznym w Kopenhadze

Pleurotomarie (Pleurotomariidae) – rodzina prymitywnych, reliktowych ślimaków morskich. Muszle w kształcie regularnego stożka, przypominające muszle trochusów, co odzwierciedla się w nazwach łacińskich współcześnie żyjących rodzajów. Różnią się od nich szczeliną, biegnącą wzdłuż ostatniego skrętu przez jego końcową część. Maksymalny znany nam wymiar muszli to 20,7 cm.

Pleurotomarie zamieszkują ciepłe morza. Dawni przedstawiciele rodzaju Pleurotomaria występują wokół Japonii, Moluków oraz w Morzu Karaibskim; zasięg całej rodziny nie jest nam znany, ponieważ pozostała większość gatunków może wykraczać rozmieszczeniem poza te obszary. Przynajmniej część pleurotomarii to gatunki głębinowe, występujące co najmniej do głębokości 3000 m. Ślimaki z tej rodziny znane są od kambru. Ich skamieniałości znajdowane są również na terenie Polski.

 src= Skamieniała muszla pleurotomarii z rodzaju Pyrgotrochus
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL