dcsimg

Brief Summary

Comprehensive Description

  Česnek žlutý ( Czech )
  provided by wikipedia CZ

  Česnek žlutý (Allium flavum L.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovité.

  Popis

  Jedná se o vytrvalou cca 20–60 cm vysokou rostlinu s podzemní cibulí, cibule je vejčitá, tmavohnědá, asi 1-1,5 cm v průměru, obalné šupiny jsou blanité[1],[2]. Lodyha asi v dolní třetině až polovině zahalena pochvami listů, celá rostlina je výrazně sivě ojíněná. Listy jsou přisedlé, čepele jsou čárkovité, polooblé a duté, slabě žlábkovité, až 20 cm dlouhé a asi 2 mm v průměru. Květy jsou uspořádány do květenství, jedná se o lichookolík stažený šroubel), který je dost řídký s nestejně dlouhými stopkami květů, pacibulky chybí. Květenství je podepřeno dvoudílným toulcem, který je vytrvalý s nestejně dlouhými díly, delší než květenství. Okvětní lístky jsou cca 5 mm dlouhé a 2 mm široké, žluté. Tyčinky jsou o něco delší než okvětí, nitky jsou bez zoubků, prašníky jsou žluté až fialové. Plodem je tobolka[1],[2].

  Rozšíření ve světě

  Jedná se o evropský druh, je rozšířen hlavně v jižní až jihovýchodní evropě s přesahem do jižní části střední Evropy, na východ po evropskou část Ruska a Kavkaz[3].

  Rozšíření v ČR

  V ČR je původní jen na jižní Moravě, kde roste na výslunných stepních stráních a na skalních stepích, jako typická součást panonské květeny. Někdy je pěstován i na skalkách jako okrasná rostlina a občas může být vysazen, např. Šárka v Praze[2].

  Reference

  1. a b Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  2. a b c Krahulec F. (2002): Alliaceae Agardh, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 752-758
  3. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Allium+&SPECIES_XREF=flavum&TAXON_NAME_XREF=&RANK=

  Externí odkazy