dcsimg

Brief Summary

  Husice magellanská: Brief Summary ( Czech )
  provided by wikipedia CZ

  Husice magellanská (Chloephaga picta) je středně velký druh vrubozobého ptáka. Tento druh se vyskytuje v jižních oblastech Jižní Ameriky. Délka těla této husice je 60 – 72,5 cm a váha se pohybuje okolo 2,7 až 3,2 kg. Samci mají bílou hlavu a hruď, zatímco samice jsou hnědé s černě pruhovanými křídly a žlutými nohami a mohu být zaměněny za husici rudohlavou. Dospělí samci mají na vnitřní straně sekundárních letek umístěné zeleno-bronzové zrcátko.

   src= Chloephaga picta

Comprehensive Description

  Husice magellanská ( Czech )
  provided by wikipedia CZ

  Husice magellanská (Chloephaga picta) je středně velký druh vrubozobého ptáka. Tento druh se vyskytuje v jižních oblastech Jižní Ameriky.[2] Délka těla této husice je 60 – 72,5 cm a váha se pohybuje okolo 2,7 až 3,2 kg.[3] Samci mají bílou hlavu a hruď, zatímco samice jsou hnědé s černě pruhovanými křídly a žlutými nohami a mohu být zaměněny za husici rudohlavou. Dospělí samci mají na vnitřní straně sekundárních letek umístěné zeleno-bronzové zrcátko.

   src=
  Chloephaga picta

  Rozšíření

  Husice magellanské obývají jižní travnaté pláně, suché nížinné křoviny, pastviny a zemědělské půdy a to až do výšky 1 500 metrů nad mořem.[4] Sdružují se v hejnech, často společně s husicí rudohlavou a husicí rudoprsou.[5] V České republice tyto husice chová Zoo Brno, Zoo Jihlava a Zoo Tábor.

  Chování a potrava

  Husice magellanské jsou primárně herbivorní, požírají semena, listy, stonky a jiný rostlinný materiál. Jsou velmi společenské, byla spatřena i hejna tisíce pasoucích se ptáků. Ze stran zemědělců jsou považovány za škůdce, protože spásají trávu určenou chovaný pro skot a ovce. K páření dochází v hustě zarostlých plochách většinou v září a říjnu, na Falklandských ostrovech bylo páření pozorováno v listopadu. Samci lákají samice hlasitým hvízdáním, samice odpovídají jemným zakdákáním. Jsou monogamní, a pokud samci vstoupí do teritoria jiný samec, může dojít i k boji. Mnoho samců bylo po těchto bojích nelezeno zraněných nebo dokonce mrtvých.[6]

  Hnízdo si husice magellanské staví na zemi, je zakryté hustou vegetací a často je v blízkosti vody. Snůška obsahuje 5-8 vajec, která jsou inkubována přibližně 1 měsíc. Vylíhlá mláďata jsou zbarvena do šedavě-hnědé barvy. V hnízdě nezůstávají mláďata téměř ani jeden den, rychle se odebírají k blízkému zdroji vody či potravy. Mláďata jsou schopna se živit sama již od narození. Plného opeření dosahují mláďata v 9 - 10 týdnech života a zcela dospělá jsou až ve 3 letech.[6]

   src=
  Samice husice magellanské se svými potomky, El Calafate, Argentina

  Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. www.birdlife.org [online]. www.birdlife.org [cit. 2016-02-18]. Dostupné online.
  3. wildpro.twycrosszoo.org [online]. wildpro.twycrosszoo.org [cit. 2016-02-18]. Dostupné online.
  4. www.harteman.nl [online]. www.harteman.nl [cit. 2016-02-18]. Dostupné online.
  5. www.birdlife.org [online]. www.birdlife.org [cit. 2016-02-18]. Dostupné online.
  6. a b www.oiseaux-birds.com [online]. www.oiseaux-birds.com [cit. 2016-02-18]. Dostupné online.

  Externí odkazy