dcsimg

Brief Summary

  Pałątka pospolita: Brief Summary ( Polish )
  provided by wikipedia POL

  Pałątka pospolita (Lestes sponsa) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek równoskrzydłych.

  Długość ciała 37 mm, rozpiętość skrzydeł 46 mm. Ubarwienie ciemnozielone z metalicznym połyskiem, samice są miedziane. Występuje w środkowej i północnej Europie do północnej Azji, do wysokości 1200 metrów. W europejskiej części zasięgu swojego występowania jest najczęściej występującą ważką. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków otoczenia. Aby złożyć jaja wystarczy jej jakikolwiek zbiornik wody stojącej z roślinnością podwodną. W całym zasięgu zimują jaja składane przez samicę w łodygach turzyc (Carex) lub innych roślin wodnych.

Comprehensive Description

  Pałątka pospolita ( Polish )
  provided by wikipedia POL
  Commons Multimedia w Wikimedia Commons

  Pałątka pospolita (Lestes sponsa) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek równoskrzydłych.

  Długość ciała 37 mm, rozpiętość skrzydeł 46 mm[1]. Ubarwienie ciemnozielone z metalicznym połyskiem, samice są miedziane. Występuje w środkowej i północnej Europie do północnej Azji, do wysokości 1200 metrów. W europejskiej części zasięgu swojego występowania jest najczęściej występującą ważką. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków otoczenia. Aby złożyć jaja wystarczy jej jakikolwiek zbiornik wody stojącej z roślinnością podwodną. W całym zasięgu zimują jaja składane przez samicę w łodygach turzyc (Carex) lub innych roślin wodnych.

  Zobacz też

  Przypisy

  1. Jacek Wendzonka. Klucz do oznaczania dorosłych ważek (Odonata) Polski. „Odonatrix – Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (Suplement), czerwiec 2005. ISSN 1733-8239.