dcsimg
Слика од Candida
Неразрешено име

Saccharomycotina

Saccharomycotina ( полски )

добавил wikipedia POL

Saccharomycotina O.E. Erikss. & Winka – klad w obrębie workowców. Jest to niedawno utworzony takson obejmujący grupę grzybów mającą wspólnego przodka[1]. W zależności od przyjętego nazewnictwa może być w randze podtypu lub podgromady.

Charakterystyka

Saccharomycotina to saprotrofy żyjące na różnych produktach organicznych. Brak wśród nich pasożytów. Zbudowane są z plechy rozmnażającej się przez pączkowanie, czasami tylko otworzą słabo rozwinięte strzępki z przegrodami, w których występują drobne pory. Worki tworzą się bezpośrednio z komórek lub strzępek, pojedynczo lub w łańcuszkach[2].

Ściana komórkowa zbudowana jest głównie z glukanów i mannanów, typowa dla ścian komórkowych grzybów chityna występuje tylko w niewielkich ilościach[2].

Systematyka

Dawniej klasyfikowano grzyby głównie na podstawie cech morfologicznych. Obecnie, gdy w klasyfikacji uwzględnia się wyniki badań molekularnych i genetycznych, doszło do ogromnych zmian w klasyfikacji grzybów. Jest to proces dynamiczny, wyniki nowych badań ciągle zmieniają istniejącą klasyfikację[2]. Według Index Fungorum, opartego na kolejnych edycjach Dictionary of the Fungi, klad Saccharomycotina należy do gromady grzybów workowych (Ascomycota) i dzieli się na następujące taksony:

Przypisy

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-06-29].
  2. a b c Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL

Saccharomycotina: Brief Summary ( полски )

добавил wikipedia POL

Saccharomycotina O.E. Erikss. & Winka – klad w obrębie workowców. Jest to niedawno utworzony takson obejmujący grupę grzybów mającą wspólnego przodka. W zależności od przyjętego nazewnictwa może być w randze podtypu lub podgromady.

лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL