dcsimg

Morski krastavci ( البوسنية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Morski krastavci ili trpovi su bodljokošci iz klase Holothuroidea. To su morske životinje sa kožnatom kožom i izduženim kobasičastim tijelom dugim 1 -5 cm. Koža je prekrivena sa krečnjačkim pločicama različitih oblika i cjevastim nožicama, koje su poredane u nizove ili razasute po tijelu. Sadrži razgranatu spolnu žlijezdu (gonada), a razmnožavaju se spolno ili bespolno. Neke vrste su razdvojenih polova, a neke su hermafroditi. Neke vrste plivaju kao meduze, dok druge vrste su pričvršćene za morsku podlogu. Broj holothurskih vrsta u svijetu iznosi oko 1.717[1], a najbrojniji su u azijsko-pacifičkoj regiji.[2] Mnogi od njih su sakupljani za prehranu ljudi, a neke vrste se uzgajaju u sistemima akvakulture. Ubrani proizvod nosi različite nazive: trepang, namako, bêche-de-mer ili balate. Morski krastavci igraju korisnu ulogu u morskom ekosistemu, jer pomažu u recikliranju hranjivih sastojaka, razgrađujući stelju i ostale organske tvari nakon čega bakterije mogu nastaviti proces razgradnje.

Kao i svi iglokošci, morski krastavci imaju endoskelet neposredno ispod kože, krečnjačke strukture koje se obično svode na izolirane mikroskopske kosturke (ili sklerote) povezane vezivnim tkivom. Kod nekih vrsta one se ponekad mogu proširiti na spljoštene ploče, tvoreći oklop. Kod pelagičnih vrsta kao što je Pelagothuria natatrix (red Elasipodida, porodica Pelagothuriidae) kostur je odsutan i nema karbonatnog prstena.[3]

Morski krastavci su dobili ime po svojoj sličnosti s plodom biljke krastavca.

Reference

  1. ^ Paulay, G. (2014). "Holothuroidea". World Register of Marine Species. Pristupljeno 2 March 2014.
  2. ^ Du, H.; Bao, Z.; Hou, R.; Wang, S.; Su, H.; et al. (2012). "Transcriptome Sequencing and Characterization for the Sea Cucumber Apostichopus japonicus (Selenka, 1867)". PLoS ONE. 7 (3): e33311. Bibcode:2012PLoSO...733311D. doi:10.1371/journal.pone.0033311. PMC 3299772. PMID 22428017.
  3. ^ Reich, Mike (30–31 January 2006). Lefebvre, B.; David, B.; Nardin, E.; Poty, E. (ured.). "Cambrian holothurians? – The early fossil record and evolution of Holothuroidea" (PDF). Journées Georges Ubaghs: 36–37.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages

Morski krastavci: Brief Summary ( البوسنية )

المقدمة من wikipedia emerging languages

Morski krastavci ili trpovi su bodljokošci iz klase Holothuroidea. To su morske životinje sa kožnatom kožom i izduženim kobasičastim tijelom dugim 1 -5 cm. Koža je prekrivena sa krečnjačkim pločicama različitih oblika i cjevastim nožicama, koje su poredane u nizove ili razasute po tijelu. Sadrži razgranatu spolnu žlijezdu (gonada), a razmnožavaju se spolno ili bespolno. Neke vrste su razdvojenih polova, a neke su hermafroditi. Neke vrste plivaju kao meduze, dok druge vrste su pričvršćene za morsku podlogu. Broj holothurskih vrsta u svijetu iznosi oko 1.717, a najbrojniji su u azijsko-pacifičkoj regiji. Mnogi od njih su sakupljani za prehranu ljudi, a neke vrste se uzgajaju u sistemima akvakulture. Ubrani proizvod nosi različite nazive: trepang, namako, bêche-de-mer ili balate. Morski krastavci igraju korisnu ulogu u morskom ekosistemu, jer pomažu u recikliranju hranjivih sastojaka, razgrađujući stelju i ostale organske tvari nakon čega bakterije mogu nastaviti proces razgradnje.

Kao i svi iglokošci, morski krastavci imaju endoskelet neposredno ispod kože, krečnjačke strukture koje se obično svode na izolirane mikroskopske kosturke (ili sklerote) povezane vezivnim tkivom. Kod nekih vrsta one se ponekad mogu proširiti na spljoštene ploče, tvoreći oklop. Kod pelagičnih vrsta kao što je Pelagothuria natatrix (red Elasipodida, porodica Pelagothuriidae) kostur je odsutan i nema karbonatnog prstena.

Morski krastavci su dobili ime po svojoj sličnosti s plodom biljke krastavca.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia emerging languages